Съдебната реформа отново е на фокус. Управляващата коалиция предложи създаването на временна комисия за промени в Конституцията, която да работи 6 месеца и да разгледа различните предложения.
"Самият президент каза, че има проект, други политически формации казаха, че имат готовност, така че очаквам да има интересен дебат. Много е важно това да стане преди избора на нов ВСС", заяви съпредседателят на "Демократична България" Христо Иванов.
"За абсолютно всички проблеми в държавата не сме го обвинявали. Господин Цацаров се е отдал на някаква публицистика и избирателна памет. Обвиняваме го за това, че в качеството му на главен прокурор стана лицето на един дълъг период на безвремие. Неколократно е чувал призиви за разследване на онези записи от "Яневагейт" или "Двете каки"- тогава и неговото име се споменаваше. Неслучайно тогава Главна прокуратура отказа да разследва съдържанието, за да не се разплете чорапът, защото там се споменаваше и премиерът Борисов, и главният прокурор Цацаров", отвърна Иванов.
Според експерти, съдебната реформа ще е предизвикателство пред управляващите в поне три направления."Като се представи реформата в антикорупционния орган. Като се представи процедурата за търсене на главния прокурор и търсенето на отговорност на главния прокурор – тези 3 въпроса не търпят отлагане", посочи експертът по конституционно правосъдието доц. Наталия Киселова.
Според предложението на "Демократична България", в комисията трябва да членуват 14 народни представители - по двама от всяка парламентарна група. Обсъжданията на работната група ще бъдат публични.
От Министерството на правосъдието внесоха проектозакона за съдебната власт, който предвижда закриване на Специализираните съдилища.
Вижте повече в репортажа на Виктор Борисов.
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК