3 меморандума и 10 общи задачи – това са резултатите след първото съвместно заседание между правителствата на България и Северна Македония, което се проведе в Резиденция "Бояна" в София. След втората среща Петков-Ковачевски премиерът на Северна Македония уклончиво обеща, че е възможно вписване на българите в конституцията на РСМ.
Със стиснати ръце и три подписани меморандума за сътрудничество приключи срещата на високо ниво между двете страни в София.
"Добросъседството ще бъде сложено на пиедестал", заяви премиерът Кирил Петков.
"Да върнем доверието и да сме заедно крачка напред", отвърна северномакедонският му колега.
И се изтъкнаха постиженията на заседанието.
"Дори коридор 8 е излязъл от европейските коридори, а с днешния подписан меморандум го връщаме обратно на картата. Имаме много време да наваксваме, но се надявам това да стане максимално бързо", каза Петков.
"Ние с Петков говорихме за политика и в Скопие, и тук. Ако сме казали, че ще има авиолиния - успех би означавало тя да тръгне от първи март. Критерият за успех е да има изградени пътища", категоричен бе Ковачевски.
И докато гоним резултати, въпросът за включването на българите в конституцията на съседката ни остана без конкретно развитие.
"В конституцията са вписани различни етнически общности. Ако и други граждани на държавата се самоопределят по друг начин, те могат да поискат да бъдат част от конституцията на Северна Македония. Това е процес, който минава през конституционните промени", обясни северномакедонският премиер.
Консенсус по другите въпроси ще се търси от Историческата комисия, а техните резултати ще имат и политическо отражение.
"Историческата група набеляза, че в следващите четири месеца ще има поне три срещи и много интензивна работа между тях... Професорите от двете страни показаха, че са готови на този нов полъх да прерасне в конструктивен тон. Няма да се правят кадрови промени", обяви премиерът Петков.
Работните групи започват дейност още след седмица. А като резултат от двете поредни срещи само за седмица медиите в Скопие отчитат смекчаване в обществените нагласи.
"Сега реакциите бяха много по-леки и много по-позитивно се гледаше, че работите можеха да се придвижат. Като плюс към това можем да прибавим, че и двамата премиери са нови и не са класическите политици, което дава надежда, че процесите ще се придвижат. Все пак тежките въпроси остават, но надеждата е, че двамата премиер ще дадат нова енергия и импулс", коментира журналистът Тамара Грънчаровска.
В същото време у нас свалянето на филма "Само защото бяха българи" от програмата на БНТ часове след пристиганетона делегацията от Северна Македония предизвика остра обществена реакция. Документалната лента е от 1999 година, като показва факти за масовото изтребление на българи от югославските власти в Македония. Чуха се и призиви за оставки в обществената телевизия.
Вижте повече в репортажа на Петър Антонов.
Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Bulgaria ON AIR
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК