Българското правителство ще търси начин да намали галопиращата инфлация в страната. Това обяви финансовият министър Асен Василев в интервю за агенция Bloomberg. В него той потвърждава целта - на 1 януари 2024 година България да е член на еврозоната с покрити критерии.
Инфлацията в България е надминала покачването на цените в Европейския съюз, показват данните на "Евростат" за 2021 година. Според финансовия министър Асен Василев обаче повод за притеснение няма.
"Не съм обезпокоен от високата инфлация, инфлацията у нас е предимно е вносна, тъй като сме във валутен борд и левът е вързан за еврото. Така че всичко, което се случва в еврозоната, се случва и при нас, а най-сериозно отражение дават цените на енергоносителите. Когато те се покачат или отчетат спад, тогава и нивата на инфлация се променят съответно - нагоре или надолу", заяви той.
Вицепремиерът обясни и как правителството смята да се бори с енергийната криза.
"За да държим цените на енергоносителите под контрол, трябва да обърнем внимание на дългосрочните договори, както и да променим структурата на производството. Необходими са и промени в енергийния регулатор. Всичко това чувствително ще намали инфлацията в страната", допълни Василев.
Според финансистите обаче бюджетът за тази година не съдържа отговор на енергийната криза.
"Добрата новина – ръст на БВП и цените, което показва, че и в бъдеще можем да очакваме този ръст да продължи. Надявам се и да се окажат прави всички международни авторитети, които са единодушни, че инфлацията не е дългосрочен фактор, заради което не е нужно да се мисли за монетарен отговор", коментира финансистът доц. Емил Хърсев.
Вижте повече в репортажа на Виолета Русенова.
Снимка: Димитър Кьосемарлиев/ Bulgaria ON AIR
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
преди 2 години
преди 2 години