Прокуратурата проверява доц. Атанас Мангъров за всяване на паника след негово изказване срещу ваксините. Столичната комисия по професионална етика също се занимава със случая. Инфекционистът може да бъде наказан с отнемане на лекарските му права за срок от 6 месеца.
В национален ефир доц. Атанас Мангъров заяви, че "564 души, които са починали след зараза с коронавирус, са починали, защото са ваксинирани". Днес вечният критик на Ковид мерките не се отмята от думите си, но след започнатата проверка вече твърди, че това е само една от хипотезите му.
"Аз не знам точно какво е видяла прокуратурата, но данните, които аз съм изложил са от открития портал на МЗ. Това, което аз съм казал е, че близо 500 души, които са ваксинирани са починали. Като при това има две хипотези - едната е, че те може да са ваксинирани и да са починали за това, защото ваксината при тях не е действала. Втората хипотеза е, че тези 500 души са починали, именно защото са ваксинирани. Биха могли, защото има много хора със същите характеристики като тях, които не са били ваксинирани и, които са били със същото заболяване, но не са починали", коментира доц. Мангъров.
Проверката на прокуратурата следва да установи дали има данни за извършено престъпление, а именно - всяването на паника.
"Аз не мисля, че всявам паника, защото мисля, че паниката внасяха тия, които преди 1 година говореха за чували, трупове и майки, които не могат да натъпчат децата си в препълнените хладилници. Тях не ги обвиниха за паника", изтъкна още инфекционистът.
От здравното министерство опровергаха твърденията на доц. Мангъров и заявиха, че у нас няма нито един доказан смъртен случай след ваксинация. На тази позиция са и редица специалисти.
Българският лекарски съюз също реагира остро и определи изказванията на доц. Мангъров като "откровени лъжи".
Така Етичната комисия на Столичната колегия на Българския лекарски съюз също се заема с изказването на д-р Мангъров. Той ще трябва да даде обяснения, а след това ще се реши дали да има наказание. Най-тежкото е отнемане на лекарските права за половин година.
"В крайна сметка ще се стигне до съд и всеки трябва да докаже своята теза. Ако съдът се съгласи с тяхната теза - нищо не може да се направи. а мислите ли, че съдът ще се съгласи с тяхната теза? - не. защо? - защото мисля, че съм прав", заяви доц. Мангъров.
Той не е първото медицинско лице, обвинено във всяване на паника, заради изказване. През 2020 година отново прокуратурата започна проверка срещу проф. Асена Сербезова, след като тя заяви, че има липси и недостиг на лекарства в условията на Ковид пандемията. Тогава тя бе оправдана от съда, а сега е министър на здравеопазването.
Вижте повече в репортажа на Александра Иванова.
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
преди 2 години
преди 2 години
преди 2 години
преди 2 години
преди 2 години
преди 2 години