Как оцелява българският театър при новата вълна от коронавирус и шоковото покачване на цените не електроенергията. Ще има ли затворени зали, ще оцелее ли изкуството без помощ от държавата?
Бургаският театър с първа премиера за новия сезон - "Третата дума на Алехандро Касона" под режисурата на Борислав Чакринов. 160 прожектора ще светнат, въпреки скъпия ток.
"Театърът е енергоемко производство. Трябва да е светло и топло. Подписах нов договор сега, ние бяхме на преференциални цени, но сега дружествата преоформят договорите и цените, естествено, че скачат", каза директорът на ДТ "Адриана Будевска" Борислав Чакринов.
Подобна е ситуацията и в Сатиричния театър в София.
"Сметката ни за ток е три пъти по-голяма. От 5 000 на 16 хиляди в момента, рязък скок. Не знам, това, което ни предстои, никак не е весело. Не съм оптимист", коментира директорът на Сатиричния театър "Алеко Констатинов" Калин Сърменов.
Пълните театрални зали у нас са се превърнали в болезнен спомен и заради страха от заразата, и заради въведения "зелен сертификат".
"Само за първата седмица имахме над 68% спад на зрителите, една седмица спряхме да работим, защото вълната от хора, които идват да си връщат билети, беше огромна. Ние трябваше да измислим вариант, в който да се справим и продължим", допълни Сърменов.
"Разбира се, че около една трета е спаднало посещението през тези две години. Правим по-малко спектакли и по-малко пътуваме в турнета, но се опитваме да поддържаме театъра жив. Не си позволявам да затворя театъра, смятам, че това е лош знак", коментира още Чакринов.
До март държавата гарантира заплатите на актьорите.
Вижте повече в репортажа на Стиляна Георгиева и Даниела Владимирова.
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК