Колко силна ще бъде вълната от Омикрон и как българите ще преминат през нея?
"Все още масовите случаи у нас не са от Омикрон, а от Делта варианта. Все още няма място за паника. Анализираме няколкостотин съмнителни проби, които ще обявим в началото на другата седмица", заяви в студиото на "Денят ON AIR" доц. Иван Иванов, завеждащ Националната референтна лаборатория в НЦЗПБ.
"Доказано е, че Омикрон се кара по-леко. Двете дози с Pfizer, Moderna и AstraZeneca почти не пазят от повторно заразяване. Janssen и AstraZeneca имат 0% ефективност срещу заразяване с Омикрон. Pfizer има 30% ефективност с 2 дози, а бустерът има 75%. Може да очакваме от 5 до 10 хил. случая дневно. Зависи как населението ще подходи към ваксинацията", обясни доц. Иванов пред Bulgaria ON AIR.
Запитан защо хора с бустерна доза също се разболяват, той отговори, че все пак остава процент от населението, податливи на заразяване след трета доза, но няма случаи, които да стигат до болница."Най-висок имунитет имат хората, които са преболедували Ковид-19 и са с пълен ваксинационен статус. Те имат почти 95% защита срещу Омикрон. Ако антителата ни са продуцирани от ваксини, то тогава не може да считаме, че сме защитени. Само от преболедуване също не е достатъчно висок имунитетът. Важно е да се направи ваксина след преболедуване", подчерта доц. Иванов.
"Повечето от разработените антитела нямат голяма ефективност срещу Омикрон. Дизайнът е към участък, който вече е мутирал. Назалните ваксини още са в много ранен стадий. Биха били много ефективни, ако увеличават имунитета в лигавицата" ,каза още гостът на Ганиела Ангелова.
Гледайте целия разговор в следващото видео:
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК