Цените на тока, Северна Македония и разполагането на войски на НАТО - това са основните теми, които премиерът Кирил Петков засегна в едно от първите си интервюта за международна медия. Пред телевизия Bloomberg той уточни, че разговорите за разполагане на войски на НАТО у нас предстоят.
Изграждане на нова мощност в АЕЦ "Козлодуй" и ползване на алтернативни източници на енергия могат да помогнат в решаването на енергийната криза и високите цени на въглеродните емисии. Това заяви премиерът Кирил Петков в интервюто, което даде за Слав Оков.
"Геотермалната енергия, както и тази от възобновяеми източници, биха могли да бъдат алтернативен вариант след затварянето на въглищните централи и мините. Така ще можем да избегнем и безработицата в този отрасъл. Централите може и да приключат работа през 2040 година, но не крайният срок е най-важното. Ако цените на въглеродните емисии се запазят на сегашните си нива или продължат да растат, те много трудно ще намират реализация", заяви министър-председателят.
Кирил Петков коментира и развитието на ядрените мощности в България. И отхвърли категорично идеята за изграждането на втора атомна централа.
"Не, "Белене" няма как да строим. Но бихме могли да увеличим капацитета на сегашната централа в "Козлодуй". Това е възможност", уточни премиерът.
Той потвърди готовността за среща с македонския си колега Димитър Ковачевски, както и да се създаде съвсем различна рамка на преговорите между София и Скопие.
"Досега вниманието беше насочено предимно към историческите спорове. Но смятам за по-важно дебатите да носят полза за всички участници в тях. Затова отваряме пет нови теми в дневния ред – ЕС, инфраструктура, икономика, културен обмен и история", конкретизира Петков.
И добави, че най-важно е каква ще е практическата полза за гражданите на двете държави.
"Например, не разбирам защо трябва да летя през Виена, за да отида в Скопие... Би трябвало да имаме полети София-Скопие. Не разбирам и защо нямаме жп връзка София-Скопие", каза Петков.
Премиерът отхвърли слуховете за разполагане на войски на НАТО на наша територия заради нарастващото напрежение в Украйна.
"На този етап не сме обсъждали нито с някой от партньорите ни в НАТО, нито в рамките на правителството конкретен план за разполагане на военни части", заяви Кирил Петков.
Министърът-председателят потвърди, че България ще стане член на Еврозоната на 1 януари 2024 година.
Вижте повече в репортажа на Виктор Борисов.
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
преди 2 години
преди 2 години
преди 2 години
преди 2 години