Българите са сред европейците, които харчат най-голяма част от доходите си за храна и сметки. Това сочат данните от изследване на Евростат.
Малко над една пета от месечния доход на българските домакинства отива за храна и напитки. По този показател страната ни се нарежда на 5-о място в Европа.
Почти 20% отиват и за поддръжка на домовете и плащането на сметките за ток, вода и парно.
На трето място са разходите за транспорт. Около 7% от доходите българинът харчи за отдих и култура, както и за здраве. За алкохол и цигари отиват около 6% от приходите, а най-малко за образование.
Храна, сметки, транспорт и алкохол. За това сме харчили най-много през изминалата година, според Евростат. Отделили сме средства и за култура и здраве, но по-малко. А на хората им е все по-трудно да се справят с цените.
Цифрите са резултат на това, че у нас печелим по-малко отколкото съседите ни и можем да отделяме средства само за най-базовите си потребности, отбелязват икономисти.
Статистиката има и психологическо измерение. Изненадата в данните е, че сме започнали да даваме повече пари за здравето си заради Ковид-19.
"Това, което стана неизменно е страхът по отношение на здравето и по-голямата грижа и акцент върху него, както личното, така и на близките. Това е както на пандемията, разбира се, така и на здравноосигурителната ни система, която ни кара да даваме повече пари на частно за здраве извън зравноосигурителните вноски, защото само срешу здравноосигурителните вноски българинът не получава качествено здравеопазване", обясни психологът доц. д-р Маргарита Бакрачева.
Според Евростат, на дъното на потребностите ни е образованието, дали обаче цифрата е реална?
Според икономистите, ако харчим повече за родно производство, ще успеем да се справим финансово в бъдеще. А според психолозите, има положителна тенденция на адаптация сред хората.
Вижте повече в репортажа на Александра Иванова.
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК