fallback

Работодателите с гневно писмо до Петков, недоволни от компенсациите за тока

Те настояват да няма таван на помощите.

21.12.2021 | 21:35 Автор: Здравко Черкезов

"В условия на критична за икономиката ситуация на растящи цени на електрическа енергия българският бизнес настоява за незабавни и адекватни мерки за компенсиране на високите разходи", пишат в писмо до премиера Кирил Петков от Национално представителните организации на работодателите, съобщиха от АИКБ.

Работодателските организации не са доволни от представената схема за компенсации и настояват да няма таван на помощите. Предупреждават и за фалити.

"С изненада и неудовлетворение приемаме обявената от министъра на енергетиката схема за компенсиране на разходите на небитовите потребители за потребената от тях електрическата енергия поради продължаващ ръст на борсовите цени. За наше съжаление и учудване беше обявено, че компенсацията ще има таван в размер на 30 процента от действителната пазарна цена.

Това ограничение не отговаря на заявлението, че ще бъдат компенсирани 75 на сто от разликата между действителната пазарна цена за юли т. г. (185,59 лв./MWh) и действителната пазарна цена за съответния месец. Към днешна дата (21 декември 2021 г.) средната цена за декември вече е 470 лв./MWh, с тенденция за растеж. Така прогнозната цена за утре, 22 декември 2021 г., е 824,55 лв./MWh, като в редица часове надвишава 1000 лв./MWh. Дори при запазване на сегашния среден за месеца размер, компенсацията би следвало да е 213,50 лв./MWh. Предложеният таван я сваля до 141 лв./MWh, което е крайно недостатъчно за енергоинтензивните и основни сектори на българската индустрия", пише в писмото.

В създадената тежка и динамична обстановка приемането на таван за компенсация е не само неработещ механизъм, но той ще доведе до спиране и фалит на важни икономически сектори с висок дял в производството и износа. Много от предприятията вече са в затруднено финансово състояние и само бързото подпомагане с плаваща компенсация до ефективен размер от 75 процента между базовата цена, равна на прогнозната пазарна цена, която е и референтна цена за бита в размер на 119 лв./MWh, и действителната пазарна цена при под на подкрепа 185 лв./MWh, може да окаже положително въздействие за запазване на производството и работните места, посочват от АИКБ.

Призоваваме Министерският съвет да отчете реалните заплахи пред българските производители от приемането на таван за компенсиране на енергийните разходи и силно негативните последиците от това решение. Като отговорни представители на националния бизнес настояваме да бъде прието направеното от нас предложение, като правителството отговори на очакванията на българските производители за незабавни мерки в подкрепа на националната икономика, пише още в съобщението.

Снимка: БГНЕС

Харесайте страницата ни във Facebook ТУК

fallback
Още от България
fallback