На финалната права при преговорите за кабинет Bulgaria ON AIR успя да се сдобие с текста, който бъдещите коалиционни партньори се готвят да подпишат. В него ясно е разписано как ще се взимат управленските решения и какъв ще е съставът на следващия кабинет.
Текстовете все още не са окончателни и са на чернова. Ясно е обаче едно – в състава на следващото правителство ще има петима вицепремиери.
Първата политическа сила "Продължаваме промяната" получава премиерския пост и още 9 министерства, в това число ключови звена като: финанси, вътрешни работи, образование, здравеопазване, отбрана и транспорт. Партията ще излъчи и втори вицепремиер с ново министерство
"Аз съм кандидатът на "Продължаваме промяната" за този пост. Но следва да получа покана след подписването на коалиционното споразумение", заяви Калина Константинова от "Продължаваме промяната".
Да има вицепремиер в последния момент поиска и партията на Слави Трифонов. Най-вероятно това ще е Гроздан Караджов. При ИТН отива стратегическият ресор "Енергетика", както и външните работи, регионалното развитие и спортът.
"Конкретиката ще я видите във финалния вариант, това е работен вариант", изтъкна Любомир Каримански от ИТН.
В коалиционния документ ясно е посочено:
"Ресорните министри определят състава на политическите си кабинети. Заместник-министрите ще се назначават от министър-председателя по предложение на съответния ресорен министър. Всяка законодателна инициатива задължително се обсъжда предварително в рамките на ресорния експертен съвет."
Рано сутринта и от БСП получиха последния вариант на документа.
"Ще разберете имената, след като финализираме писмения документ споразумение", каза лидерът на БСП в оставка Корнелия Нинова.
ДБ също потвърди - ще има три министерски кресла.
"Очакваме три места. Един от министрите ще е и вицепремиер", посочи съпредседателят Христо Иванов.
Специално внимание в коалиционното споразумение е отделено на работата на Народното събрание:
"Коалиционните партньори се съгласяват, че разпределението на председателските места в постоянните комисии към Народното събрание: (i) ще отразява съотношението между парламентарното представителство на Коалиционните партньори."
И ако ГЕРБ остава на позицията, че няма да подкрепи кабинета, то ДПС коментираха ситуацията така.
"Ние не сме хора, които да поставя "червени линии". Ние сме диалогични и от дълги години разбираме от управление на държавата. Тази промяна, която се очаква, няма как да се случи без ДПС", подчерта Рамадан Аталай.
В споразумението са описани и редица структурни промени. Предвижда се всички държавни болници да преминат към Министерството на здравеопазването. Държавната петролна компания се закрива, а Агенцията по храните преминава от МЗ към МС. Новото министерство на растежа и иновациите поема контрола върху Българската банка за развитие (ББР) и Българската агенция по инвестициите (БАИ).
Вижте повече в репортажа на Виктор Дремсизов.
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК