Новият вариант на коронавируса Омикрон настъпва във все повече европейски държави. Засега обаче не е засечен у нас. След Израел, Япония също затвори границите си.
Учените са единодушни, че на този етап за новата разновидност се знае само, че е в пъти по-заразен от доминиращия Делта вариант. Проучванията сочат и че е възможно повторно заразяване с новата разновидност.
"Южна Африка е страна, която беше тежко покосена и от Алфа варианта, и от Бета варианта. Много хора са преболедували. Прибавяме към това и 20% имунизирани – затова се предполага, че Омикрон е с по-висок потенциал за реинфекция", обясни вирусологът доц. Любомира Николаева-Гломб.
Въпрос на време е проучванията да отговорят на въпроса възможно ли е Омикрон да измести Делта варианта и да стане доминиращ.
"Поради изключителната му заразност може да се предположи такъв епидемичен ход. Но тава също трябва да се докаже. Имаше варианти – Мю, Ламбда, които не просъществуваха дълго. Естественият подбор ги маргинализира. Не знаем какво ще стане, това е вариант, който ние познаваме от няколко дни", посочи доц. Николаева-Гломб.
Към момента се знае, че Омикрон има над 50 мутации. Лекарите в ЮАР съобщават, че засяга предимно млади хора.
"Не могат да се дадат статистически значими данни за това какво се случва с възрастното население при този вариант. Протичането е относително леко, но да не забравяме, че населението там е младо и повечето хора с в зрялата си възраст, а не в напредналата", обясни вирусологът от НЦЗПБ.
Тя е категорична, че тестовете ще хванат новия вариант, а ваксинацията остава единственият изход.
"Той няма възможност да мутира докрай и ще се забута в глуха линия. Той мутира най-вече в този spike-протеин", отбеляза доц. Николаева-Гломб.
От Световната здравна организация предупредиха, че Омикрон вероятно ще се разпространи в международен план, създавайки "много висок" риск. Но за да разберем повече за него, ще са нужни две седмици.
Към днешна дата не са докладвани смъртни случаи, свързани с Омикрон. На този фон властите в Претория категорично осъдиха отменените полети от редица страни до и от страната.
"Аз съм "дълбоко разочарован" от това действие, което е неоправдано. Призовавам забраните да бъдат спешно отменени", заяви президентът на Южна Африка Сирил Рамафоса.
Израел въвежда и проследяване на заразените с новия вариант. Междувременно Нидерландия пък регистрира двама бегълци от карантинен хотел, в който бяха настанени след връщането им у дома от Южна Африка.
Вижте повече в репортажа на Виолета Русенова.
Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Bulgaria ON AIR
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК