Българският лекарски съюз (БЛС) е внесъл иск срещу държавата в Комисията за защита от дискриминация, съобщават от съсловната организация. Жалбата на БЛС е заради това, че държавата заплаща половината от здравната вноска на някои категории лица, които осигурява.
В категориите, осигурени наполовина, попадат учащи, деца, граждани, които отговарят на условията за получаване на месечни социални помощи, задържаните под стража или лишените от свобода; лица в производство за предоставяне на статут на бежанец; родителите, осиновителите или съпрузите, които полагат грижи за инвалиди със загубена работоспособност и др.
Според лекарския съюз чрез незаплащането в пълен размер на вноската държавата дискриминира посочените лица, като предпоставя занижено здравно обслужване, компенсирано единствено и за сметка на изпълнителите на здравна помощ.
Тази политика на държавата предполага натрупването на сериозен дефицит в системата на здравното осигуряване и рефлектира върху качеството на здравната помощ, пише в жалбата на лекарите.
Налице е пряка дискриминация по признак „трудово положение” и „социален статус”. Този подход на законодателя е в пълно противоречие с чл. 6 от Конституцията на Република България, който предвижда равнопоставеност на всички граждани”, се казва още в исковата молба на БЛС.
От Съюза изискват от Комисията да задължи държавата да внася същите осигурителни вноски и за тези категории граждани, каквито внасят всички останали работещи и работодатели.
Преди дни от БЛС предложиха решение за стопяване на дефицита в бюджета на Здравната каса именно чрез възможността държавата да започне да плаща в пълен размер здравните вноски на децата, а не само половината, както сега. Това ще осигури поне 160 млн. лв. Ако тези пари влязат в системата от 1 юни до края на годината, така почти изцяло ще бъде покрит очакваният дефицит в Касата, каза председателят на БЛС д-р Цветан Райчинов пред Investor.bg.
Повече по темата вижте във видеото!