Eвропейският парламент прие препоръка, в която призовава Европейската комисия "да възприеме решителна позиция по отношение на България и сериозно да разгледа въпроса дали при тези обстоятелства изобщо е възможно използването на средства на Съюза съгласно правилата“, предаде БТА.
Предложението е записано в доклада за изпълнението на общия бюджет на ЕС за финансовата 2012 година. Докладът беше приет с т.нар. незаконодателна инициатива на ЕП – тя не задължава другите европейски институции да предприемат конкретни действия по казуса.
В т. 296 от доклада под заглавието „Липса на напредък в България“ пише, че в последния доклад на ЕК по механизма за сътрудничество и проверка комисията отчита "липсата на напредък (. . . ), продължаващото силно разпространение на корупцията и наблюдаваното в страната принципно затруднение за разпределяне на отговорности и поправяне на грешки" в България.
В следващата точка от доклада под заглавие „Бавен напредък в Румъния“ се изразява „дълбока загриженост относно бавния напредък на Румъния съгласно Механизъма за сътрудничество и проверка“. Като обръща внимание на предложенията за изменение на Наказателния кодекс по въпросите, свързани с конфликтите на интереси за избрани на местно равнище представители, както и амнистия за членове на Парламента, осъдени за корупция, ЕП счита, че едва ли е възможно използването на средства на Съюза съгласно правилата при тези обстоятелства.
Малко по-късно от ГЕРБ определиха като жесток шамар новината за препоръката на Европейския парламент.
Докато БСП се занимава с глупости, ЕП прие препоръката, коментира Евелина Василева от опозицията. Това е сериозна критика, добави и Лиляна Павлова, цитирана от Dnes.bg.
Тя настоя управляващите да отговорят на въпросите какви действия ще предприеме правителството, дали бюджетът ще издържи при евентуално спиране на еврофондовете и няма ли да се стигне до финансов колапс.
Томислав Дончев посочи, че е в интерес на България всички финансови инструменти да работят. Цялата група на ГЕРБ в ЕП е гласувала против резолюцията, макар че в текста имало основание, посочи Дончев. "Не става дума за политически истерии, а за реален проблем", обясни още той.