Много проучванията показват, че преболедувалите имат по-продължителен имунитет от ваксинираните.
"Това не е абсолютно, защото има и повторно заразени преболедували лица. Освен това срокът за наблюдение на ваксинираните все още е недостатъчен. Теоретически се предвижда, че придобитият чрез ваксинация имунитет ще трае не по-малко от две години", коментира вирусологът проф. д-р Радка Аргирова.
Тя уточнява, че преболедували може да имат много антитела, но тези срещу домейна, който е отговорен за навлизането на вируса в клетката, да липсват.
И тогава човек ще мисли, че е предпазен от ново заразяване, но това ще е фалшиво-положителен резултат.
"Затова всички специалисти призоваваме хората към ваксиниране. Не можем да искаме да придобием имунитета си чрез заболяване, тъй като докато се образува имунитетът, то може да има и фатален изход за голям брой хора", заявява вирусологът пред "Монитор".
Според нея има начин да се докаже, че човек има "зелен сертификат", без реално да е ваксиниран.
"Тази верификация става чрез изследването за S1/S2 антитела, както и при изследване за неутрализиращи антитела", уточни проф. Аргирова.
И добави, че ваксината остава най-надеждният начин за защита. А към момента няма нужда от преработване на ваксините заради Делта варианта.
"Все още ваксините действат и пробив няма. Но ако се бавим с ваксинацията, ние предоставяме на вируса чувствително и уязвимо население, което той да заразява. По време на жизнения си цикъл той претърпява изменения, включително мутации, някои от които могат да "заобиколят" ваксините", уточни вирусологът.
Снимка: Димитър Кьосемарлиев (Bulgaria ON AIR)
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
преди 3 години
преди 3 години