"В СЗО се опитахме още в началото на пандемията да стигнем до максимален брой хора и да им дадем цялата научна информация, но явно не сме стигнали до всички, щом виждаме две години почти след пандемията къде е България", каза доц. Михаил Околийски - експерт "Обществено здраве" в българския офис на СЗО .
"Проблем е това много дълбоко отхвърляне на здравните рискове и неразбиране, че щом поемаш здравен риск, ще ти се случи нещо с по-голяма вероятност", заяви той пред БНР.
"Смятаме, че винаги ще случи на някой друг, но не и нас. Че винаги ще ни се размине и като не правим стъпки по минимализиране на риска, влизаме в една спирала. Това се дължи на липсата на здравна грамотност най-вече сред подрастващите", посочи още той.
"Хората биват облъчвани от някакви медицински биолози от телевизиите, които смятайки, че разбират от проблема, объркват населението и това води до тази пълна каша -до тези 310 починали наши сънародници", даде пример доц. Михаил Околийски.
По думите на доц. Околийски още в началото на пандемията е трябвало да има стратегия за комуникация на риска, общопрактикуващите лекари да бъдат привлечени."Трябваше всички те да бъдат обучени в подобен тип защитно поведение", отбеляза доц. Околийски.
Според него "зелените сертификати" са добра идея, макар и въведени късно. Но зад всичко това трябва да застанат политиците в страната.
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК