fallback

Добрин Иванов, АИКБ: Основната цел на смяната на времето е икономия от свещи и газ

Разходите за ЕС са в размер на 131 млрд. евро, посочи Иванов

01.11.2021 | 15:35 Автор: Таня Харизанова

Тази година трябваше да сменим стрелките за последен път. Това обаче не се случи. Причината е, че лидерите на страните членки не се разбраха, а за това трябва единно решение. 

Висшите чиновници имаха своите по-належащи тревоги като излизането на Великобритания от Съюза, а после и кризата с коронавируса. А икономическите загуби са сериозни. 

"Те са свързани с по-големи медицински разходи, по-голям травматизъм на работното място, разходи в размери на 131 млрд. евро за Европейския съюз", изтъкна в предаването "Брюксел 1" изпълнителният директор на АИКБ Добрин Иванов. 

Страната ни не е изключение. "В рамките на България – 1,5 млрд. лв. годишно", посочи той.

Според специалистите ползите са малко. 

"Основната цел на тази промяна е икономия от свещи и газ, през 18 век това са били разходите на домакинствата", обясни Добрин Иванов.

Над 70 са страните в света, които сменят стрелките. В България преминаването от лятно към зимно часово време и обратно започва да се прилага през 1979 г., а в Европа – от 1916 г. От 2002 г. насам зимното часово време в ЕС започва в последната неделя на октомври и завършва в последната неделя на март.

Поддържаме блокирането от страна на България на началото на европреговорите на РСМ, докато Скопие не изпълни изискванията за спазване на човешките права на македонските българи, спиране на езика на омразата към България и привеждането на учебниците във вид, отговарящ на историческата истина.

Това заяви за предаването "Брюксел 1" Владимир Перев от сдружение  "Коридор 8 – Скопие" след разговорите на организациите на македонските българи у нас.

За първи път от десетилетия насам организации на македонските българи са приети на най-високо държавно ниво у нас. Тази седмица представители на 7 организации – Партия Граждански демократичен съюз, сдруженията Културен Център "Иван Михайлов" – Битоля, "Трибуна" – Прилеп, "Македонско-Българско приятелство" – Скопие, "Коридор 8" – Скопие, "Интеракция" – Охрид и "Единство" – Кочани, поискаха от българска страна дипломатическа офанзива на европейски терен и застъпване за техните човешки права. Те се срещнаха с президента Радев, министри и водещите политическите партии у нас. 

По думите на Владимир Перев, докато преди години се е смятало, че Скопие е по-напред от Тирана в изпълнение на критериите за започване на европреговори, то сега по всичко личи, че РСМ задържа Албания по пътя на европреговорите.

Целите интервюта гледайте във видеото!

Харесайте страницата ни във Facebook ТУК

fallback
Още от България
fallback