Има ли опасност кислородът в болниците да свърши до седмица?
"Има такава опасност, да. Не виждам решение от типа "забрана за износ" да е полезно и да свърши някаква работа. В момента България консумира повече кислород, отколкото произвежда. И ако се прибегне до подобно административно решение - рискуваме да загубим възможността да управляваме потоците с кислород, нещо, което самите фирми - доставчици правят. За да можем да компенсираме недостигът на кислород в България, ние внасяме от много страни", каза зам.-председателят на Управителния съвет на Българската болничната асоциация Андрей Марков в студиото на "Денят ON AIR".
Той поясни, че кислородът е продукт, който се ползва най-вече в металопроизводствата.
"Ползването за медицински цели е една част от количеството, което се произвежда. Ние в момента по инерция продължаваме да ползваме този кислород, но знаем, че напоследък тези производства в България бяха рязко ограничени, спряха много от тях. И поради тази причина фирмите нямат интерес да произвеждат кислород у нас", допълни Марков.
Според председателя на Националната пациентска организация д-р Станимир Хасърджиев проблемът с кислорода е най-малкият ни проблем.
"За втора поредна година наблюдаваме един и същи процес - сещаме се, че нещо е свършило, едва когато е свършило, а не, когато е трябвало да бъде правилно разчетено. Отново сме изненадани от четвъртата вълна, но не виждам какво изненадващо има в нея. Нито се ваксинираха хората, нито реално някой им обясни какво реално ги чака наесен. Тази трагедия е само върха на айсберга, който предстои", подчерта той.
"В момента се намираме в изключително объркано състояние като народ, защото загубихме много от нормалното усещане за това какво се случва около нас. Имаме достъп до цялата информация в целия свят как се постъпва в ситуация на пандемия и въпреки това продължаваме да не вярваме на очевидното. Станали сме недоверчиви, не приемаме информацията толкова лесно", коментира зам.-председателят на Управителния съвет на ББА.
Д-р Хасърджиев смята, че решението е локдаун.
"За четвърти път бяха пропилени всички шансове да се направи нещо по-различно. За четвърти път правим една и съща грешка. От политиците тръгва целия проблем, те са тези, които вземат решения. Очевидно не се вслушват в експертизата, не четат. Докато в света всички държави започнаха не само да разхлабват мерките, но и хората се върнаха на работа, падат маските, вече са поставени и третите дози от ваксините на почти всички от най-важните целеви групи, тук Министерството на здравеопазването онзи ден издаде инструкции за хронично болните пациенти", добави той.
Марков пък сподели, че в неговата болница персоналът, който е ваксиниран, е над 80%.
"Антителата показват, че човек се е сблъскал с този антиген - дали това е вирус или ваксина, която е предизвикала антитела. Невинаги обаче те могат да бъдат толкова специфични, за да сме 100% сигурни, че това е Ковид-19", заяви д-р Станимир Хасърджиев.
Марков припомни съобщението от срещата на Г-20, в което се каза 70% от населението на света да бъде ваксинирано.
"Ние знаем, че сме най-бедните хора в Европа. Ние сме в ситуация, в която харчим безумни средства, безумни пари, които нямаме. Ситуацията, в която се намираме, може да продължи още дълго време", категоричен е Андрей Марков.
По думите на Хасърджиев ситуацията е трагична.
"Ваксинационната кампания, която я нямаше, беше провалена от екипите, които уж я провеждаха. Година и половина след началото на цялата драма с Ковид-19, никой не се е обадил на някоя от организациите на хората с хронични заболявания да попита от какво се притесняват тези хора. Не е странно, че хората се притесняват и че отказват да бъдат ваксинирани. Специалистите са тези, които трябва да отговорят на техните страхове и на езика, на който тези хора говорят", възмути се специалистът.
И двамата са на мнение, че това е най-смъртоносната вълна. А по думите на Марков жертвите са неваксирани.
Вижте целия разговор във видеото.