При заразен с Ковид ученик, ръководствата на училищата трябва да изпълнят 12 стъпки за поставянето на класа в изолация и преминаването към дистанционно обучение.
Започва се с обаждания до всички ученици, родители и учители, за да бъдат информирани за карантинирането на децата.
След това директорът издава заповед за преминаване на класа към онлайн обучение.
"След това се изпраща в РЗИ имейл, в който се прикачат всички имена на родители, на лични лекари с телефоните на контактни лица за карантинирането им. Вedu.mon.bg се отразяват всички ученици, които са болни, контактните ученици и учителите, ако има такива", посочи още Стефанов.Целият този процес завършва с предписание за карантиниране от Столичната регионална здравна инспекция. Процедура, която вече е извършена от ръководствата на училищата.
"Обстановката налага повечето директори или зам.-директори да отидат до РЗИ да вземат този лист. Има опашки, служителите които работят там, са изключително любезни, но пък процедурата е много тромава и според мен може да се олекоти с изпращането на електронно предписание към училищата през поща за електронно и сигурно връчване", каза Стефанов. Тази процедура от 51-во училище вече са я правили 8 пъти. Това им отнема по 4-5 часа. Bulgaria ON AIR отправи запитване до Столичната регионална здравна инспекция. Отговориха ни, че има издадена нова заповед от днес, чрез която процедурата за карантиниране на класа е съкратена. Така след като директорите изпратят списъка с контактните лица до РЗИ, няма да се налага да ходят за предписание, а директно ще предприемат мерки за преминаване към онлайн обучение.Вижте повече в репортажа на Даяна Георгиева.
Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Bulgaria ON AIR
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК