Срещу 300 до 600 лева в България се търгува фалшив сертификат за ваксинация срещу Ковид-19. В държавата с най-малко ваксинирани и впечатляващ брой смъртни случаи се говори за този проблем от поне три месеца, а има сигнали за български фалшификати и от други държави - например от съседна Гърция.
Тези измами компрометират не само слабата ваксинационна кампания, но и статистиката за броя ваксинирани, по който България продължава да е последна в ЕС, пише DW.
Пред медията общопрактикуващ лекар от София, пожелал анонимност, обясни технологията:
"Поръчват се определен брой ваксини и се викат записаните за ваксинация, в това число и тези, които желаят да получат документ, но не и да се ваксинират. Поръчаните за тях ваксини се унищожават, а след това уж ваксинираните се вписват в електронната система", коментира медикът.
И уточнява, че данните въвежда лекарят, който е поставил ваксините, с електронен подпис. Тоест, ако се разкрие някой сертификат като фалшив, по електронния подпис може да се разбере кой го е издал - но едва ли е възможно да се случи", добавя лекарят.
Според него колегите му, които се занимават с такива измами, са много малко. По негови наблюдения в повечето случаи лекари прилагат схемата при пациенти, които не са техни.
Мария Шаркова, адвокат по медицинско право, коментира пред DW, че подобни случаи са трудни за доказване, тъй като и двете страни нямат интерес да си признаят за измамата.
Адвокат Шаркова уточни, че дори и да може да се използва някаква експертиза, доказателството, че човек няма антитела, не води 100% до извода, че човекът не е ваксиниран, тъй официално има доказан процент ваксинирани, които нямат антитела.
Снимка: Димитър Кьосемарлиев (Bulgaria ON AIR)
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК