fallback

В годината на пандемията безработица е била най-ниска в Столичната община

От 5-о до 7-о място се нареждат Варна (4,1%), Стара Загора (4,1%) и Пловдив (4,1%)

25.09.2021 | 11:26 Автор: Юлия Христова

Пандемията повиши безработицата в цялата страна, като коефициентът на безработица нарасна от 5,6% през 2019 г. до 7,4% през 2020 г. Това са данните на Агенцията по заетостта и са на база брой официално регистрирани безработни в страната. Големият ефект настъпи в месеците на извънредното положение – март-май 2020 година – когато за няколко седмици бяха изгубени над 100 хил. работни места. Макар да последва известно възстановяване, ударът на пандемията не бива да се подценява – общините с традиционно ниска безработица отбелязаха най-неблагоприятни нива в последните пет години.

През 2020 г. коефициентът на безработица е най-нисък в Столичната община (3,3%) и в Божурище (3,3%).  В навечерието на пандемията и двете общини имаха коефициент на безработица под 2% и отново бяха начело. Веднага след тях са две индустриални общини – Челопеч и Сопот - с коефициент на безработица в рамките на 4%. От 5-то до 7-мо място се нареждат Варна (4,1%), Стара Загора (4,1%) и Пловдив (4,1%). От всички изброени единствено Челопеч не е в най-лошата си позиция спрямо последните пет години. Най-високата безработица очаквано и за поредна година се регистрира в Северозапада – община Ружинци (50,5%). 

Интерактивна карта

Интересно е, че макар общата картина да се запазва – силните икономически центрове и тяхната периферия имат ниски нива на безработица, промяната за период от пет години дава различен поглед. Годините на растеж успяха да свалят безработицата в цялата страната и това даде сериозен ефект и в най-бедните общини. Въпреки удара на пандемията най-бедните общини са в по-добра позиция спрямо преди 4 или 5 години. Общините с коефициент на безработица от над 30% са се свили наполовина – от 44 през 2016 г. до 19 през 2020 г.

Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Bulgaria ON AIR

Харесайте страницата ни във Facebook ТУК  

fallback
Още от България
fallback