Статистиката, която се води за заболелите от Ковид-19 у нас не показва реалната картина.
"Около 2,2 милиона души у нас имат защита срещу Ковид-19 в момента - това е т.нар. щит срещу вируса. Което е крайно недостатъчно. А това число и ще намалява, далеч сме от груповия имунитет, още повече, че ваксинацията не е достатъчно интензивна", заяви математикът проф. Николай Витанов.
Той обясни как се изчислява броят на заразените с коронавируса.
"Хората без симптоми не се регистрират. Те са 30 на сто по-малко от реалният брой. Така че, сега се взема предвид числото на регистрираните, които са 2/3 от реалните случаи, умножавате го по 4, за да получите представа колко човека се срещат с вируса реално за деня. Ако в петък са били 1800 души регистрирани (което е 2/3) и добавим 900 стават 2700 души, умножаваме по 4 и така получаваме 10 000 души, които реално в петък са се срещнали с коронавируса", разясни проф. Николай Витанов пред БНР.
Според него, ако ваксинацията не бъде забързана, с времето ще спада броят на хората, които са защитени и се отдалечаваме от колективния имунитет.
"В момента при нас има 70 на 100 незащитени, а трябва да бъде обратното", добави проф. Витанов.
Той прогнозира, че вторичен пик се задава през октомври.
"Вълната се опитва да затихне, но има фактори, които ще повлияят негативно - влошаването на времето, заради което хората ще са повече в затворени помещения, а учениците, студентите и преподавателите се събират - това са един милион души", коментира математикът.
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК