В Световния ден на атопичния дерматит: 200 000 българи страдат от болестта

Всеки болен плаща средно по 2043 лв. годишно, за да се лекува

14.09.2021 | 16:28 Редактор:
В Световния ден на атопичния дерматит: 200 000 българи страдат от болестта
В Световния ден на атопичния дерматит: 200 000 българи страдат от болестта

Около 200 000 възрастни в България боледуват от атопичен дерматит. В Европейския съюз вече са одобрени няколко иновативни терапии, които за първи път в историята на лечението на атопичния дерматит овладяват най-тежките форми на заболяването, но българските пациенти все още нямат достъп до тях. Това съобщиха дерматолози, експерти и представители на пациентски организации по повод 14 септември, Световен ден на атопичния дерматит.

На хората със заболяването е посветена и кампанията "Свободни в своята кожа", която цели повишаване на обществената информираност за медицинските и социално-икономическите измерения на проблема. 

България е единствената страна в ЕС, в която атопичният дерматит не е признат за социалнозначимо заболяване и медикаментите за лечение извън болница не се заплащат от здравноосигурителната институция. Българското дерматологично дружество изпрати отворено писмо до Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса и Министерството на здравеопазването с настояване атопичният дерматит да бъде признат за социалнозначимо заболяване и да бъде включен в списъка на заболяванията, за чието домашно лечение заплаща НЗОК.

"Сега решението е в ръцете на Надзорния съвет на НЗОК и вярваме, че ще покажете грижа за българските пациенти с атопичен дерматит и ще наредите и България на картата на европейските страни.  Добавянето на заболяването в Списъка ще предостави възможност за лечение  на около 45 пациенти годишно“, се казва в писмото до институциите.

Здравната каса изисква да са изпълнени поне 3 от 5 критерия, за да има реимбурсиране на домашното лечение за дадено заболяване. Атопичният дерматит покрива достатъчно критерии, но въпреки това все още не е в списъка.

"Атопичният дерматит е заболяване със социално значение, защото е свързано със сериозно нарушение на качеството на живота, на работоспособността и с невъзможност за практикуване на желани професии, спортове и хобита. В цяла Западна Европа е прието, че заболяването е социалнозначимо и може да бъде лекувано с новите терапевтични средства , но в България все още не е така въпреки усилията ни от страна на научното дерматологично дружество и пациентски организации“, каза доц. Гриша Матеев, председател на БДД, началник на Клиниката по дерматология в УМБАЛ „Александровска“.

Той изрази надежда, че апелът на експерти и пациенти ще бъде чут.

Харесайте страницата ни във Facebook ТУК