И този уикенд работят мобилни пунктове за ваксинация в няколко града на страната. В София продължава кампанията пред верига хипермаркети: Ваучер срещу ваксина. Ваучерите са за храна на стойност 20 лева и могат да се използват за пазаруване, но също така могат да бъдат дарени за децата на учителите и лекарите, които са починали от Ковид-19. България обаче остава страната с най-нисък процент на ваксинация в ЕС. Малко над 17% са ваксинираните българи.
Българите все още се колебаят да си поставят ваксина срещу ковид-19. 10 месеца след започването на ваксинационната кампания, страната ни продължава да е на опашката в Европа по брой поставени ваксини. Едва около 20% процента от населението е имунизирано срещу коронавирус, според Европейската здравна агенция.
Според имунолога проф. Андрей Чорбанов ваксинационната кампания у нас е компрометирана. А фактът, че ваксинирани се разболяват от коронавирус също обезверява хората, но това си има обяснение.
"Стандартно истинската ваксина, за да отговаря на понятието ваксина защитава на 100% или никога не е 100 разбира се, но по генетични причини едни хора се разболяват от ново, защото не могат да реагират на ваксината, но по генетични причини", каза той.
Затова е нужно да се направи ананлиз на хората, които се разболяват след поставяне на ваксина срещу Ковид -19, смята проф. Чорбанов. Така, като са направили в Израел.
Проф. Чорбанов съветва хората, които са изкарали тежко вируса, да изчакат с имунизацията.
"Ако е скоро прекарването, има силен имунен отговор. Когато прекарването на заболяването е тежко. Организмът реагира много пъти много сериозно и изгражда мн сериозна защита. Тогава допълнителната ваксинация може да доведе до нежелани ракции", обясни той.
Според други специалисти обаче няма време за чакане и хората трябва да се доверят на ваксините. Проф. Борис Богов смята, че България е светнала в червено, защото хората не се ваксинират.
България и Румъния са двете държави в ЕС с най-ниски темпове на ваксинация.
Вижте повече в репортажа на Александра Иванова.
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
преди 3 години
преди 3 години
преди 3 години