fallback

Ето колко електронни рецепти са издадени за 6 месеца - броят им е огромен

Общопрактикуващите лекари, които работят със системата, са около 3 000

02.09.2021 | 16:23 Автор: Искра Ангелова

Над 5 млн. електронни рецепти са издадени през Националната здравно-информационна система (НЗИС) за период от 6 месеца. Анулирани са едва 116 електронни рецепти, а средно на ден се издават по около 50 хил. Това съобщиха от "Информационно обслужване" АД, които изработиха системата.

Според изпълнителния директор на компанията Ивайло Филипов модулът за издаване на електронни рецепти облекчава максимално гражданите и лекарите. Чрез него се допускат значително по-малко грешки при изписването на лекарства и при интерпретиране на ръкописа на лекарите. Той подпомага също така и здравните власти в борбата срещу Ковид-19, като чрез издаването на е-рецепти се намалява струпването на пациенти пред кабинетите на личните лекари и аптеките.

Модулът "е-рецепта" се използва ефективно от близо 2500 аптеки в цялата страна и над 3400 фармацевти. Общият брой на лекарите, които изписват рецепти по електронен път, достигна 4598. Разчетите показват, че за по-малко от 6 месеца подсистемата на НЗИС е обхванала повече медицински лица от предварително заложените в проекта. Най-много електронни рецепти са издадени в София - над 880 хил., следвана от Пловдив, Варна, Стара Загора и Бургас. 

Платформата за издаване на електронни направления, която беше пусната в експлоатация в началото на декември 2020 г., също отчита впечатляващи резултати. През НЗИС са издадени близо 120 хил. е-направления. Общопрактикуващите лекари, които работят със системата, са около 3 хил., като най-голяма активност се наблюдава в София, Бургас, Варна и Благоевград. Близо 100 хил. пък са пациентите, които са получили електронен вариант на направлението.

От 1 юли 2021 г. "Информационно обслужване" АД пусна в експлоатация и електронната рецептурна книжка. Тя замества изцяло хартиената рецептурна книжка на хронично болните пациенти. Така гражданите не се налага да купуват хартиена книжка, да чакат при лекаря за заверка и да я представят във всяка аптека за отпускане на необходимите им медикаменти. Тя се регистрира и попълва от общопрактикуващия лекар в системата и аптеките имат достъп до необходимата им информация за лекарствата, които НЗОК отпуска на хронично болните пациенти. Системата съхранява и данни за направените от общопрактикуващия лекар корекции.

От 1 юни 2021 г. до сега изградената от "Информационно обслужване" платформа за цифровия сертификат, удостоверяващ ваксинация, преболедуване или отрицателно изследване генерира над 1,805 млн. цифрови сертификати, информира Investor.bg.

От тях 1,172 млн. са сертификати за завършен ваксинационен цикъл, близо 27 500 са за преболедували коронавирусната инфекция и над 606 000 за отрицателен резултат.

Снимка: Димитър Кьосемарлиев/ Bulgaria ON AIR

Харесайте страницата ни във Facebook ТУК

fallback
Още от България
fallback