И ваксинираните се разболяват, но протичането на болестта е несравнимо с това при неваксинираните, според кардиолога Боян Христовски, цитиран от пресслужбата на Министерството на здравеопазването.
Ковид-19 e заболяване, което може да засегне повече органи, не само белия дроб. Острата фаза често минава с лека симптоматика като при грип, до тежки пневмонии с дихателна недостатъчност, гастроинтестинални прояви и невропатични прояви. Усложненията на сърдечно-съдовата система са често срещани в пост-Ковидния период и може да се харaктеризират като перикардит, миокардит, коагулационни нарушения, ритъмно-проводни нарушения, вследствие на възпалителния процес, посочва специалистът.
Инфекцията от Ковид-19 може да протeче тежко и при пациенти без придружаващи заболявания поради силния имунен отговор, т.е. няма правила кой как ще изкара вируса. При хората с болно сърце рискът е по-голям заради подлежащите увреждания и усложненията, които може да настъпят по време и след инфекцията.
Пациентите, които вече са преболедували, трябва да проведат кардиологичен преглед с включени електрокардиография (ЕКГ) и ехокардиография (ЕХОКГ), да приемат редовно назначената им терапия. Пост-Ковидният синдром може да е по-продължителен въпреки лечението, което провеждаме, заявява Христовски.
Според него от опита, който има вече със заболяването, ваксинирането е начинът то да бъде победено.
В България ваксинирането се забави, хората започват да се активизират в момента, когато виждат болни в социалните си кръгове, а трябваше летните месеци да се използват максимално при наличие на всички възможни ваксини, смята лекарят.
За себе си мога да кажа, че се ваксинирах сред първите в България, още през януари с иРНК ваксина. Това ме кара да се чувствам спокоен, въпреки че всеки ден преглеждам болни с Ковид-19, каза още той.
Снимка: Bloomberg L.P.
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК