Над 3 часа депутатите обсъждаха актуализацията на бюджета на Здравната каса (НЗОК) и Държавното обществено осигуряване (ДОО). В крайна сметка минималната пенсия се вдига до 340 лв., а в разчетите са заложени 1,8 млрд. лв. допълнително, насочени за справяне с Ковид пандемията.
"Този закон е балансиран, той ще ни помогне да посрещнем кризите и ще има ресурс без да взимаме дълг", заяви финансовият министър Асен Василев.
Кирил Ананиев разкритикува направените разчети. Така категорично против актуализация на бюджета се обявиха от ГЕРБ.
"Вдигане на данъците няма да подкрепим", категоричен бе бившият финансов министър.
Останалите парламентарни групи са готови да дадат зелена светлина, но имат резерви и свои предложения.
"Актуализацията отваря "кутията на Пандора". Тя е предложена във вариант, който не гарантира за какво точно ще бъдат използвани тези 1,2 млрд. лв. Те са разписани като меню в ресторант, но динамично", каза Петър Чобанов от ДПС.
"Изразяваме притеснения, свързани с риска от не получаване на парите, предвидени по Плана за възстановяване", коментира Пламен Данаилов от ИТН.
Разногласия при политическите формации имаше и при актуализацията на ДОО. Основното разминаване е относно преизчисляването на пенсиите.
"Минималната пенсия да достигне линията на бедност – 369 или 370 лв.", посочи лидерът на ИБГНИ Мая Манолова.
"Ние предлагаме таванът за пенсиите да отпадне. За нас не е приемливо служебното правителство да прави промени в социалното подпомагане", заяви бившият социален министър Деница Сачева.
Основните спорове и дебати се очакват следващата седмица, когато бюджетът влезе за обсъждане на второ четене.
Вижте повече в репортажа на Виктор Дремсизов.
Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Bulgaria ON AIR
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК