Трите сезона в България: Пролет, лято и сезон на ограничителните мерки

Нямаме яснота никаква яснота, заяви зам.-председателят на БСК Станислав Попдончев

20.08.2021 | 20:44 Редактор:
Трите сезона в България: Пролет, лято и сезон на ограничителните мерки
Трите сезона в България: Пролет, лято и сезон на ограничителните мерки

В последните две години в България вече има не четири, а три сезона: пролет, лято и сезон на ограничителните мерки. Отново сме на прага в навлизането на третия сезон и нямаме яснота какъв ще е бюджетът, каква ще е подкрепата за бизнеса и какви ще бъдат новите мерки, каза Станислав Попдончев, заместник-председател и главен финансов директор на Българската стопанска камера (БСК) пред Bloomberg TV Bulgaria.

На вчерашната среща с министъра на икономиката Кирил Петков бяха представени всички засегнати браншове, разказва гостът. Туроператорите, хотелиерите, ресторантьорите, представители на фитнесите и автобусните превозвачи. Целта на срещата е била да се набележат мерки, с които да се подкрепи бизнеса при новите ограничения, които предстоят.

По неговите думи всички са изказали своето мнение и възможните мерки биха могли да се обединят в 4 групи:

"Тези, които стандартно познаваме – мерки за запазване на заетостта, 60/40 или 80/20; мерки за оборотен капитал, за подпомагането на фирмите на база не само затваряне, а и на спад в оборота; мерки за облекчаване на кредирането; мерки за инвестиции, каквито за съжаление няма да има, тъй като ресурсът вече е изчерпан."

Всички представители са се обединили около тезата, че актуализацията на бюджета е най-важният инструмент, с който да се осигури подкрепа за бизнеса заради предстоящите Kовид ограничения. Има и други алтернативи като изтегляне на допълнително кредити от държавата, но те не са за предпочитане.

"Но единственият документ, в който се вижда предвидена подкрепа за бизнеса от 430 млн., това е в актуализацията на бюджета. И може би това ще бъде най-бързият път за стигане на средства до бизнеса."

Идеите на правителството за мярката за запазване на заетостта е да бъде удължена до края на годината, но дали ще се запази във вида, в който е позната, предстои да се обсъди, продължи Попдончев. По негови думи, ако има условно разпределение на 250 млн. лв. за мярката 60/40, около 150 млн. лв. за подкрепа на ликвидност за предприятията и 30 млн. лв., които са предвидени за превозвачите. Основният въпрос е за колко време ще стигнат тези средства.

По време на срещата са били дадени валидни аргументи от сектори, които не се затварят, но търпят много сериозни последици от пандемичната ситуация и свързаните с нея ограничения. Пример за това са птицевъдите, които имат сериозен проблем, защото със затварянето на хотелите, както и с ограничаването на туризма пазарите за реализация на продукцията им са ограничени. В подобно положение например е и градският транспорт - намалява потребителската активност, но той няма как да спре своята дейност.

"Трябва да се помисли от рано за компенсиране на браншовете, които са не пряко затворени, но пряко засегнати."

По думите на госта летният сезон не е бил чак толкова силен, колкото изглежда привидно, защото е бил кратък. В други години той започва от май, а тази през юни-юли и ще приключи в края на август. За зимния сезон няма никакви прогнози, но бизнесът е негативно настроен заради несигурността от мерките.

Гледайте целия разговор в BloombergTV.bg

Стопкадър: Bloomberg TV Bulgaria

Харесайте страницата ни във Facebook ТУК