fallback

Абсурд в София: Тротоар на оживен булевард се оказа частна собственост

Знак "Преминаването забранено" възмути пешеходци

19.08.2021 | 19:43 Автор: Елеонора Танева

В столицата част от булевард "Черни връх" се оказа частна собственост. За случая сигнализира жител на квартал "Лозенец", който снимал поставен знак. Той забранява преминаването по тротоара и пътното платно. Оказа се, че причината за появата му е спор между Столичната община и собственикът на имота. 

Представители на клиниката, която твърди, че е собственик на терена, от 6 години се опитват да отчуждят територията, но без резултат. А от Столичната община са категорични, че отчуждителната процедура е завършена, имотът е общинска собственост, а поставеният знак е незаконен. 

"Притеснява ме дали знакът е законен и дали можем свободно да преминаваме през зоната и колко законен е строежът на бул. "Черни връх". Ако табелата е вярна, дали разрешителното за строеж е валидно", пита Десислава Атанасова, която публикува във Facebook снимката на знака.

Целта на собствениците на клиниката била да привлекат вниманието на отговорните институции, но не и да ограничават столичани. Според съдебно решение Столичната община е осъдена да заплати парично обезщетение за отчуждаване в размер над 17 000 лв. Това обаче още не се е случило, твърди собственикът. В позиция изпратена до Bulgaria ON AIR той твърди, че премахването на знаците от страна на общината е незаконно действие, тъй като имотът все още е негов. А от Столичната община заявиха, че ограничителният знак е незаконен, защото теренът е общинска собственост. 

Въпреки ограничителния знак, гражданите преминават необезпокоявани. 

"Хубава инициатива, радвам се, че хората създават нови знаци. Бих поговорил с този, който е поставил знака, да видим дали можем да стигнем до някакъв компромис. Не усещам, че правя нещо незаконно като минават от тук", коментира преминаващ.

В позицията на собственика на имота пише, че Столичната община не е приключила процедурата за отчуждаване на частния имот.

"Към днешна дата имотът е собственост на юридическото лице, от което е следвало да бъде отчужден. Поставените на тротоара указателни знаци се намират в частен имот и премахването им от страна на служители на Столичната община е акт на увреждане и унищожаване на частна собственост, което е престъпление съгласно Наказателния кодекс", уточнява още собственикът. 

Вижте повече в репортажа на Габриела Ангелова.

Харесайте страницата ни във Facebook ТУК

fallback
Още от България
fallback