Тримесечно бебе с рядка вродена аномалия беше транспортирано с военно-транспортния самолет Спартан до Париж. А часове по-късно втори "Спартан" излетя за Австрия, за да върне заразените с Ковид-19 ученици и техните преподаватели от езиковия лагер в Австрия.
Медицински екип от болница "Проф. Иван Митев" съпроводи три-месечно бебе на борда на военнотранспортния "Спартан". Детето е с рядка вродена аномалия и ще бъде подложено на лечение в Париж.
В днешния ден военнослужещите изпълниха и втора важна задача. В следобедните часове излетя втори "Спартан" за Австрия, за да транспортира заразените с Ковид-19 ученици от езиков лагер в Австрия.
"Не се случи нищо, което е неочаквано и недопустимо, 7 дни бяхме негативни, на 8-я ден цъфнаха позитивни, може да се случи навсякъде. Беше спокойно от неделя до неделя, излязоха няколко с позитивен тест. Децата бяха разделени, обгрижени, нахранени и ние тръгваме с негативните. Разликата между лагерите в Слънчев бряг и Австрия е, че по закон всеки един от нас беше тестван на 48 часа", разказа преподавателят Вера Кацарска.
За военния пилот Михаил Димитров това е втора спасителна мисия в рамките на три дни. Казва, че винаги има емоции
"Вълнение да, притеснение вече не, вече ще си свършим работата", сподели помощник-командирът на екипаж Михаил Димитров.
Той е ваксиниран срещу Ковид-19 и не се страхува, че на борда ще има заразени хора, защото работата за него, е мисия и отговорност.
"Ще имаме специални облекла, взели са мерки, да затворят здрави и болни, това е едно пространство въздух", допълни още той.
Признава, че всеки път има вълнение.
"Не е хубаво, че хората страдат, но когато ние можем да влезем в употреба на обществото, е хубаво", каза още Димитров.
И въпреки, че с времето работата става рутинна, винаги има емоции.
"Емоцията идва след това, след свършената задача, преди и по време на изпълнението удовлетворението е голяма да спасиш човешки живот. Най-трудно е, когато става въпрос за спасяване на човешки живот", посочи заместник-командирът на 16 транспортна авиационна група Димчо Добрев.
Освен да пазят небето, военните пилоти изпълняват и най-важните полети – към живота.
Повече вижте в репортажа на Теодора Георгиева.
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК