Страната ни е на дъното на класацията по ваксиниране в европейския съюз. Тези данни от служебното правителство обясниха с големи грешки при организацията още в началото на ваксинационния процес. Възможно ли е тенденцията да се обърне?
Голям процент от хората се ваксинират, защото им се налага да пътуват в чужбина. Йозджан е един от тях. Макар че има Ковид сертификат, той все още не е валиден.
"На 4-5 август трябва да пътувам за Истанбул. Заради това може би се ваксинирах", каза Йозджан Мустафа.
Велико Търново е една от областите с нисък процент ваксинирани. Според данни на РЗИ едва една пета от хората имат поставена поне една доза, като близо 60% от тях са хора над 60 години.
"Процентът за ваксинираните за област Велико Търново не е изключително нисък, но не е достатъчен броят на ваксинираните и броят на преболедувалите, за да можем да кажем, че сме постигнали колективен имунитет. 73% са незащитени", коментира директорът на РЗИ-Велико Търново д-р Евгения Недева.
За разлика от България, в ЕС 70% от пълнолетните граждани вече са получили поне една доза ваксина срещу Ковид-19. България обаче остава на дъното на статистиката.
Според здравния министър Стойчо Кацаров причина за това са допуснатите грешки с ваксинацията у нас още в началото на процеса.
"Първата голяма грешка, допусната с Плана за ваксинация, е с договарянето на ваксините. България е дала приоритет на договарянето на ваксините на AstraZeneca, но за сметка на останалите три ваксини. По тази причина в началото на януари, заради закъсняла регистрация на ваксината на AstraZeneca и поради намалената първоначална заявка на ваксините на Pfizer, България остава с много малко количество ваксини", заяви д-р Кацаров.
От Българския лекарски съюз опровергаха информацията за малкия процент ваксинирани медицински лица и заявиха, че със завършен ваксинационен цикъл са над 53% от медиците у нас.
Вижте повече в репортажа на кореспондента ни.
Снимка: Димитър Кьосемарлиев/ Bulgaria ON AIR
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК