"Има нужда от промени, включително и законодателни, с които висшето образование у нас да покрива нуждите на страната от кадри". Това заяви в студиото на "Директно" главният секретар на Съвета на ректорите и ректор на УНСС Димитър Димитров.
Той уточни, че около 28 университета в страната обучават кадри по икономика. В момента се обучават около 30 000 студенти, а капацитетът е 60 000, като това бил изкуствен капацитет.
Остава проблемът със специалности, които са важни за самата държава и икономиката, но интересът към тях не е голям.
"Затова бяха създадени защитените специалности, това е и целта на Национална карта на висшето обарозвание в България", каза още ректорът на УНСС.
Той подчерта, че не е нормално университети с техчинески профил, да въведат хуманитарни специалности. И обратното.
"Имало е случаи, в които един преподавател е обучавал по девет дисциплини, което не е гаранция за качество", категоричен е Димитров. И уточни, че за да стане по-ефективно обучението,там където не са силните нанякои ВУЗ-ове, самото министерство свива държавната поръчка.
"Ние от Съвета на ректорите настояваме за по-диференциран подход при разкриването и закриването на филиали", заяви главният секретар.
Той подчерта необходимостта от законодатлени промени, с които един студент да може да се обучава паралелно в два университета."Например, за да да управляваш голяма болница не е достатъчно да си завършил УНСС, така че няма да е лошо един семестър да има обучение в медицински университет", заяви ректорът на УНСС.
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК