fallback

Прецедент ли е идеята на Слави за правителство и защо експертите ѝ вещаят крах?

За първи път политическа сила излезе не само с готовност да управлява, но и с нареден кабинет

13.07.2021 | 19:30 Автор: Искра Ангелова

Ако партията на Слави Трифонов не успее да състави правителство - стигаме до познатата схема - разпускане на Народното събрание от президента. Това обаче този път трябва да се случи в срок не по-късно от 3 месеца, преди края на мандата на държавния глава, тоест най-късно до 22 октомври. 

За първи път политическа сила излезе не само с готовност да управлява, но и с нареден кабинет, обявен часове след края на изборния ден и преди да станат известни окончателните резултати. Възможността за съставяне на кабинет от победителя във вота зависи не просто от подкрепата на определен брой депутати, но и от физическото им присъствие в пленарната зала.

Така партията на Слави Трифонов има един-единствен вариант пред себе си при липса на партньори в пленарната зала – всичките й към този момент 64 депутати да гласуват "За", но само при кворум на ръба от 121 народни представители, т.е останалите 119 депутати просто да не присъстват в залата. 

Ако мандатоносителите отново не успеят да съставят кабинет, стигаме до познатата схема - разпускане на Народното събрание от президента. Това обаче този път трябва да се случи в срок не по-късно от 3 месеца, преди края на мандата на държавния глава, тоест най-късно до 22 октомври. След това той отново трябва да състави служебно правителство, което може да е в същия състав, но трябва да бъде назначено с нов указ. Затова обаче няма срок, въпреки че мандатът на президента изтича. А въртележката с избори и служебен кабинет е без краен срок, описан в Конституцията, докато не се съставено редовно правителство.

Експерти прогнозират крехка стабилност и кратко съществуване на смелата идея на Трифонов да предложи самостоятелен кабинет. 

"Това ще бъде прецедент по този начин малцинството да образува. Едно нестабилно правителство ще бъде, във всеки момент ще има опасност нещата да се върнат в изходна позиция", каза юристът и бивш служебен министър-председател проф. Огнян Герджиков.

"Партиите на протеста би трябвало поне да разсъждават върху хипотезата, в която поне разсъждават над имената на Трифонов и му дават времеви хоризонт 6 месеца – 1 година, за да покаже г-н Трифонов какво може да направи, може ли изобщо нещо да направи за българската политика", коментира политологът Слави Василев.

Ако ново редовно правителство остане само проект, то и 46-тия парламент ще отиде в историята до месеци.

"22 октомври е крайната дата, след която президентът не може да разпуска, но това е много време, така че президентът и преди всичко народните представители ще имат на разположение 3 месеца", добави експертът по конституционно право доц. Наталия Киселова.

Вижте повече в репортажа на Христиана Стефанова.

Снимка: БГНЕС

Харесайте страницата ни във Facebook ТУК

fallback
fallback