В летните горещини все повече хора търсят прохладата на пещерите. Периода от май до края на юли е важен за живота на бебетата прилепи и затова експертите съветват да бъдем внимателни при избора си на пещера за разходка.
В България има над 6000 пещери, и постоянно се откриват нови. Сред тях обаче има 50 диви пещери, които не трябва да посещаваме до края на юли, защото в момента, там се размножават прилепи и човешкото присъствие може да доведе до фатален край за новородените.
Експертите призовават да посещаваме само туристическите пещери като Дяволското гърло, Ягодинската и други, които са облагородени за човека, за да не смущаваме размножаването на прилепите. Сред всички 33 вида прилепи в страната има и видове които са в световната Червена книга за защитени животни.
"Това са типично пещеролюбивите видове, които се срещат само в пещерите, такива са подковоносите прилепи - те са много сладки животинки с много изразителна муцунка под формата на подкова. Тях можете да ги видите само и единствено в пещерите, затова не ходете в дивите пещери по това време, за да им запазим популацията", призова гл. ас. д-р Хелиана Дундарова, експерт прилепи към фондация "Наука за Природата".Ваньо Гьорев е пещерняк вече цели 33 години. Той е и сред откривателите на пещера Ледника. Призовава любителите на пещерите да се информират добре преди да тръгнат на разходка, а ако случайно попаднат в близост до дива пещера да се съобразят с ритъма на живот на прилепите.
"Важно е хората да не вдигат шум, когато са в близост до колония, която отглежда малките си. Не трябва да се свети, да се влизат с факли, защото това също пресира животните и създава смут", обясни Ваньо Гьорев от Българско пещерно дружество.
За да опазят популацията на прилепите в България, еколози, експерти и доброволци строят къщички за прилепите в градска среда. До момента са построени 481. Всеки който иска да направи добро може да го строи с няколко дървени плоскости, пирони и чук.
Вижте повече в репортажа на Габриела Ангелова.
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК