Код от 64 символа предпазва машините за гласуване от хакерска намеса. Три дни преди изборите Централната избирателна комисия напомни, че тя е единствената, която може да спре вота с устройствата, ако възникне проблем.
От Държавна агенция "Електронно управление" са разиграли всички възможни сценарии за проблеми с машините.
"26 сценария - известни и планирани. Ситуации като спиране на тока. Ако токът спре информацията за всички подадени гласове се пази. А хеш кодът от 64 знака, който трябва да присъства на всички протоколи от машините, пази вота от манипулации", обясни председателят на държавна агенция ''Електронно управление" Красимир Симонски.
Вотът е криптиран и не може да се проследи даден избирател за кого е гласувал. Специалистите напомнят и хората да сложат картата в машината така, че да се чуе леко щракване.
"Моля, всички избиратели, поставяйки картата - да изчакат разписката да се разпечата", апелира говорителят на ЦИК Росица Матева.
"Пъхам я, уверявам се, че е докрай. и избирам преференция", посочва председателят на държавна агенция ''Електронно управление'' Красимир Симонски.
Избирателят може да смени мнението си в последния момент. Но целият процес трябва да отнеме до 5 минути, когато машината ще го подкани да се обърне към член на СИК.
А всеки един гласоподавател може да осъществи сам най-точния контрол като проследи разписката от машината.
"Ако това съвпадне с моя избор, значи машината работи коректно", подчерта Симонски.
След местните избори в Благоевград от ЦИК са проверили всички контролни разписки от една трета от секциите и е установено, че те се припокриват с резултатите.
Така ще се действа и на предсрочния вот за парламент в неделя. А екранът на машината ще се дезинфекцира със спирт до 75 градуса. Дезинфекцията на устройствата и секциите ще тече паралелно с вота и той няма да се прекъсва.
Вижте повече в репортажа на Виолета Русенова.
Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Bulgaria ON AIR
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК