43 случая на Делта варианта на коронавируса са установени от Националния център по заразни и паразитни болести чрез целогеномно секвениране.
Директорът на НЦЗПБ проф. Ива Христова заяви в студиото на предаването "Денят ON AIR", че става дума за последните 95 секвенирани проби, като голяма част от тях са насочено подбрани.
Проф. Христова подчерта, че Делта вариантът много бързо набира скорост и няма как да го избегнем. Много по-лесно се предава и навсякъде измества циркулиращите в момента варианти.
"В четвъртата вълна със сигурност ще бъде доминиращ, но вярвам, че тя няма да е с толкова много заболели като при третата. Тези, които са го изкарали, не са напълно защитени, но само част от тях ще заболеят", прогнозира директорът на НЦЗПБ.Доказаните случаи на южноафриканския вариант у нас в момента са два, потвърди проф. Христова.
"Като за доброволна ваксинация в нашата страна 15% не е малък процент, защото с с грипни ваксини бяха под 5%. Немалка част от хората изчакват и не им се вярва, че ще дойде четвърта вълна. Да не мислят, че имунната система е копче - включваме днес и от утре ни защитава", посочи още тя.
"Трета доза може да се наложи, ако имаме доста по-сериозна мутация или ако се окаже, че имунитетът спада под защитния минимум. Към момента знаем, че имунитетът от ваксините държи една година, но не знаем дали ще е година и малко, две години или доживот", каза проф. Христова.
"Мутацията на Делта+ е свързана донякъде с избягване на свързване с неутрализиращите тела, което ще затрудни имунния отговор дори при ваксинирани и преболедували. Все още мутацията е с много слабо разпространение. 5-10% по-ниско е предпазването от Делта варианта чрез ваксините", заяви още тя.И изтъкна, че сме в най-дивия период на коронавируса, ще го опитомяваме в продължение на няколко години.
Миокардит след ваксинация е много рядка странична реакция, дори не може да се направи пряка връзка при част от случаите, стана ясно още от думите ѝ.
"Страничната реакция е около ваксинирането или няколко дни след това. След 10 години човек от всичко може да се разболее", поясни проф. Ива Христова.
Гледайте целия разговор във видеото.
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
преди 3 години
преди 3 години
преди 3 години
преди 3 години