Отново напрежение между столичния кмет Йорданка Фандъкова и вицепремиера по европейските въпроси Атанас Пеканов. След като преди няколко дни Пеканов обяви, че голяма част от парите в Плана за устойчивост и развитие са концентрирани в София, Фандъкова отговори, че столицата осигурява 40% от приходите в хазната. Тя допълни и, че ако парите бъдат "орязани" - проекти като разширяването на метрото могат да бъдат спрени.
В половината проекти включени в Националния план за възстановяване и устойчивост са настъпили промени, това обяви вицепремиерът по европейските въпроси. Промяна ще има и за парите на София, които ще бъдат намалени, за да няма концентрация.
Кметът на столицата – Йорданка Фандъкова, реагира остро.Позиция на Йорданка Фандъкова, кмет на София: (...)зад тези "5% концентрация", стоят над 1,5 млн. граждани, които изпращат в държавната хазна 40% от данъчните приходи, които държавата събира. На фона на тази "концентрация" трябва да отчетем и фактът, че Столична община от години не получава т.нар. изравнителна субсидия – процент от данъците, които да се връщат от държавата в общинския бюджет.
Според Пеканов обаче парите трябва да бъдат насочени към бедните региони.
"Може би с годините малко не успяхме да се адаптираме на факта, че България има 5 региона, които са сред 6-те най-бедни региона в Европа, София не е един от тях", изтъкна вицепремиерът Пеканов.
Позиция на Йорданка Фандъкова, кмет на София: (...)Да, София вече е икономически силен град и някои от нашите проекти, като този за метрото, не могат да получават пари от кохезионните фондове, те остават насочени напълно към по-бедните региони. Именно разширяването на метрото е един от проектите, който се очаква да получи финансиране чрез Плана. (...)София не моли за милостиня с това, че настоявам метрото да бъде включено в Плана с финансиране от 360 млн. лв. София има пълна готовност да започне строителството още тази есен и да осигури над 50% съфинансиране. Това като "малък" щрих са 400 млн. лв. собствено финансиране от общината, с което отговаряме на твърденията, че София не финансира проектите си и няма собствена финансова политика."Не е хубаво да концентрираме огромна част от ресурсите в София, защото градът сам по себе си се развива, той отчасти трябва да развива и устойчиво да финансира инфраструктура и други", обясни от своя страна Пеканов.
Според Информационната система за управление и наблюдение на евросредствата - от влизането ни в Европейския съюз Столичната община е получила над 4 млрд. лв. по европрограмите, в класацията втори е Пловдив с под 1 млрд. лв. за същия период.
Вижте повече в репортажа на Виктор Борисов.
Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Bulgaria ON AIR
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
преди 3 години