Седемте най-богати страни в света призоваха за въвеждане на глобален минимален корпоративен данък от 15%. Може ли идеята да се приложи на практика и какво би означавало това за България, където в момента този данък е 10 на сто?
Лидерите на седемте най-развити страни в света от Г-7 настояват за промяната с мотива за "по-справедлива световна данъчна система". За икономиста Красен Станчев зад предложението им обаче стои само и единствено лицемерие.
"Лицемерието произтича от това, че най-големите страни не са събирали повече от 3%. Всъщност пет от седемте страни в Г-7 ще си намалят данъците", обясни икономистът Красен Станчев.
Според един от най-разпознаваемите предприемачи в България Ивайло Пенчев тази идея е неморална.
"Всяко ограничаване на конкуренцията е мракобесно по същество. А те това правят. Има едни хитри компании, които не плащат данъци, по същия начин - сред нас има крадци - все едно държавата да каже - айде в затвора заедно. Не е начинът да вкараш всички хора в затвора, за да се пребориш с крадците. Да обложиш цялото човечество в опит да се справиш с две фирми", подчерта Ивайло Пенчев.
Ефектите от такова решение ще са в полза само на богатите, казват и икономистите, и предприемачите.
"Те може да намалят своите данъци, но другите ще се развиват по-бавно. И ще се наредят за помощ или кредити при тях", категоричен е Станчев.
"Ако една държава предоставя добри услуги срещу ниски данъци, е прекрасна държава. И понеже Г-7 предоставят и се чувстват неконкурентни. А за икономика като българската вредите биха били повече от ползите", каза още Пенчев.
Минималната ставка беше договорена първо от финансовите министри на Г-7, а после и на сесията на седемте във Великобритания. Решението за това обаче се взима от националните парламенти на отделните държави.
Вижте повече в репортажа на Виолета Русенова.
Снимка: Bloomberg.com
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК