7.6 трилиона долара дълг за изкупуване през 2012

Инвеститорите търсят все по-висока компенсация за средствата, с които кредитират финансово нестабилните страни.

03.01.2012 | 16:50
7.6 трилиона долара дълг за изкупуване през 2012

Водещите икономики в света имат близо 7.6 трилиона долара дълг, който подлежи на изкупуване през 2012 година, изчисляват от Bloomberg. Първите места в класация заемат Япония и Съединените щати, всяка с около 3 трилиона долара дълг с матуритет през тази година.
По това време миналата година общият изтичащ дълг на страните от Г-7, Бразилия, Русия, Индия и Китай се е равнявал на 7.4 трилиона долара. Ситуацията тази година обаче е доста по-тревожна, главно заради рекордните доходности по облигациите на голяма част от напредналите страни.
Инвеститорите търсят все по-висока компенсация за средствата, с които кредитират финансово нестабилните страни. Забавянето на световната икономика внася още повече безпокойство на облигационните пазари, коментират анализаторите.
Страните, които ще трябва да изкупят най-много дълг тази година, са Япония, Съединените щати и Италия, изчисляват от Bloomberg. На челните места се нареждат още Германия, Франция и Канада. Сумата на изтичащия дълг става още по-висока и надхвърля 8 трилиона долара, когато към нея бъдат прибавени и дължимите лихви. И докато Япония и Съединените щати не се затрудняват при пласирането на нов дълг, страните от Европа вече изпитаха намаленото търсене на техните облигации. Проблемите на правителствата се задълбочават още повече и от големите бюджетни дефицити, овладяването на които изисква стриктни фискални мерки и лишения.
Икономистите изчисляват още, че за цялата 2011 година цената на дълга на 10-годишните облигации на страните от Г-7 ще се покачи с 39%. Доходността в Китай може да се промени леко, докато тази на Индия обаче се очаква да се понижи с близо 8% на годишна база.