Здравният министър назначи ново ръководство на "Александровска болница" и болница "Лозенец". До промените се стигна след серия нарушения и сигнали за злоупотреби, сред тях и схема за трансплантации.
Според адвокати по медицинско право, всички замесени в схемата за трансплантации са действали като организирана престъпна група.
"Когато имаме структурно или трайно 3 или повече лица, които извършват престъпления, без значение дали са функционално свързани и с ясно разпределени функции помежду си, може да се говори за организирана престъпна група", смята адв. Мария Петрова.
Вчера от здравното министерство съобщиха за пререждане на хора от списъка с чакащи за чернодробна трансплантация в болница "Лозенец". От здравното заведение се оправдаха, че човекът, който е получил предимство, е бил със спешен статут, след като е бил диагностициран с новооткрито онкологично заболяване.
Според пациентски организации обаче, онкоболни пациенти или такива с риск от подобна диагноза, не само не получават предимство, но и не се трансплантират.
"При самата трансплантация се сваля имунитета на всички пациенти до нула. Тоест, те стават все едно едни малки бебета и при едно такова сваляне на имунната система и едно онкологично заболяване ние рискуваме това онкологично заболяване много бързо да разрасне и да убие пациента", заяви Иван Димитров от Федерация "Български пациентски форум"."По това време в България още не се бяха правили трансплантации. Случайно или не единият от моите професори, който ме трансплантира в град Есен, заедно с проф. Спасов направиха първата чернодробна трансплантация в България", разказа той.
"Цялата тази помия, която се излива от вчера досега срещу професора и срещу болницата, ме отвращава. Има и един велик хуманен жест - хирургията, направена на трансплантацията и това го могат едни хора, които сега ги уволняват", посочи Тошев.
Вижте повече в репортажа на Александра Иванова.
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
преди 3 години