fallback

Константин Велев, ЗАД "Армеец": Неяснотата по време на пандемията – основен проблем пред застрахователите

"Бонус-малус" и личния профил на водача на МПС

02.06.2021 | 15:08 Автор: Таня Харизанова

Да се прави застраховане в условията на изминалата 2020 година и да се обслужват клиентите, така че да се оправдае тяхното доверие не е лека задача. На застрахователите се наложи да променят редица неща в процеса на работа, включително сключването на застраховки и регистрацията на щети, комуникацията с клиенти и др. Годината беше сложна, но компаниите се справиха добре. Това заяви изпълнителният директор на компанията "Армеец" Константин Велев, който беше гост в предаването "Money.bg" по телевизия Bulgaria On Air.

Предизвикателствата през пандемията

Според Велев неяснотата по време на пандемията е сред най-големите пречки пред работата.

"Не знаехме колко ще продължи първият локдаун и с какъв хоризонт трябва да се подготвяме за тази ситуация. Никой не можеше да предвиди всички проявления на икономическата криза. Голямото предизвикателство беше всяка компания да взема решения, касаеща бъдещето и клиентите. Наложи се да се ускори дигитализацията на много продукти и на самия процес на обслужване", каза Велев.

"Дигиталната трансформация при нас беше започнала като процес, но различните компании се движат с различни темпове през годините. Здравната криза катализира този процес и редица от дружествата дигитализираха много продукти. Като модел на работа това не беше така масово преди 2020 година", заяви той.

Ще се покачват ли цените

По думите на Велев дигитализацията не се е отразила на цените за потребителите. "Ако вземем пример с масовите застраховки, дори имаше движение на цените надолу при тези за гражданска отговорност през втората половина на 2020-а. Очакваше се, че щетите ще са по-малко въз основа на намаления трафик през годината".

"В началото на 2021-а цените започнаха да се връщат на по-оптимални нива, но това определено не е свързано с дигитализацията. Успешната дигитална трансформация оптимизира доста разходи на застрахователя и не се отразява в крайната цена на продукта", заяви той.

Системата Бонус-малус

Според експерта проектът на наредбата вече е почти готов.

"Проблемът в довършването на процесите е ограниченията за обществено обсъждане на този нормативен акт. Предвид важността му то трябва да се проведе с изслушване на всички засегнати страни, а те са доста. Общественото обсъждане трябва да позволи изразяване на всички мнения."

"Бонус-малус предполага да се въведе справедливо ценообразуване, базирано максимално лично на личния профил на водач на МПС. Това не е въпрос, който е свързан с интересите на застрахователната общност, тъй като и в момента продаваме застраховки, без да се влиза в дълбочина на отчитане на личния фактор. Системата е насочена по-скоро за стимули за водачите, които да ги накарат да се придържат повече към правилата за движение.По наши изчисления при новата система, премията за застраховките добри може да бъде по-малка", каза той.

По думите му, голяма част от хората ще получат бонусна част. На много малък процент от шофьорите застраховката ще се увеличи.

Цялото интервю гледайте във видеото!

Харесайте страницата ни във Facebook ТУК

fallback
Още от България
fallback