fallback

Планът за възстановяване

Ще успее ли България да спази сроковете?

26.04.2021 | 14:00 Автор: Таня Харизанова

Дискусията около Националния план за възстановяване продължава и тази седмица. Да се преработва ли разработеният от отиващото си правителство документ или да се внесе този вариант в ЕК? В началото на предаването “Брюксел 1“ говорим с двама евродепутати - Андрей Ковачев от ГЕРБ и Петър Витанов от БСП. И още - ще остане ли непроменена позицията на България към европреговорите с РСМ, ако се формира ново правителство у нас? И какво се случва с ваксинационните сертификати, кои въпросителни отпаднаха и кои останаха във връзка с пътуванията - въпроси към двамата евродепутатите в студиото.

„Ако някои други политически сили имат алтернативен план, имат друго виждане, те трябваше вече да са го показали, да са казали, какво искат да се промени – целите ли да променят, нещо друго ли да променят, но не трябва да има забавяне“. Това каза в предаването „Брюксел 1“ евродепутатът от ГЕРБ Андрей Ковачев като се обоснова: „Защото е в интерес на България, а не на някое правителство, планът да бъде представен колкото се може по-бързо в ЕК. Правителството на ГЕРБ е свършило и двете условия – ратификация на собствените ресурси през февруари месец – България бе една от първите страни, както и проектопланът е координиран с ЕК“.

Според евродепутата, другите, които имат забележки към този план, трябва да знаят, че той е обсъден със социалните партньори, с бизнеса, със синдикатите в България в последните шест месеца. „Ако имат други виждания, сега е моментът, веднага, да ги представят“, категоричен е Андрей Ковачев.

„Не мисля, че всяко следващо правителство може да влезне в този индикативен срок – 30 април. Няма как да се създаде правителство по-малко от месец след провеждане на парламентарни избори“. Така евродепутатът Петър Витанов опонира на колегата си.

„Смятам, че това се направи поради две причини. От една страна – защото още има въпроси, които не са доизяснени. Невнасянето служи като извинение за не дотам свършената работа“, смята Витанов.

Според евродепутата, „националният ни интерес е заложен за сметка на вътрешно – партиен дивидент. Защото този акт на невнасяне на плана подтиква следващите да сформират правителство. Т.е. това се ползва като опит за извиване на ръце и за изнудване на едно следващо правителство, което във възможно най-спешен порядък да внесе този план. И последно. Няма време да изработим нов план отначало“, е мнението на Петър Витанов.

Целия разговор можете да гледате в предаването „Брюксел 1“ в събота, от 17.30 часа!

fallback
Още от България
fallback