Салатата за великденската трапеза се оказа бъкана с нитрати, установи изследване поръчано от „Телеграф“. Тестът за наличие на отрови в зеленчуците е направен от д-р Сергей Иванов, от Центъра за биология на храните. За целта са използвани ленти, които имат маркер за нитрати и за нитрити. Д-р Иванов поясни, че показанията, които дава този метод на изследване са точни относно наличието на нитрати, но за количеството им в съответния зеленчук не са сигурен и достоверен източник.
По думите му при зеленчуците, за да се установи точното количество е необходим анализ в лаборатория като според еврорегламентите то не трябва да надхвърля 4000 милиграма на килограм.
Проучването установи, че при три взети проби от марули, две от тях имат нитрати над нормата. Зеленчуците са купени от три различни места, за да има сравнение – пазар, квартален плод и зеленчук и магазин от голяма търговска верига. Така марулята от пазара и кварталния плод и зеленчук е с нитрати над нормата, а тази закупена от обект на голяма търговска верига се оказа чиста. При теста на краставиците обаче най-голямо количество нитрати са открити в пробата взета от продукта от верига магазини. Тествани са и краставици от пазара и плод и зеленчука като наличието на вредното вещество е сравнително по-малко.
Проби са взети и от репички. Оказва се, че на пазара няма от този продукт, който да е чист от нитрати. Вероятната причина е, че при отглеждането им голяма част от торовете се утаяват в почвата и съответно репите попиват доста голямо количество химия при растежа си.
Най-безобиден се оказа зеленият лук, при който и при трите проби не бе установено съдържание на нитрати. Според д-р Иванов причината е, че това е зеленчук, който не е капризен и лесно се отглежда без допълнително наторяване.
преди 3 години
преди 3 години
преди 3 години