fallback

Пътят към София: Столицата все по-населена и все по-голяма

Намирането на работа е основният двигател на вътрешната миграция

13.04.2021 | 20:03 Автор: Юлия Христова

През 1970 година в столицата живеят малко повече от 900 000 души. 

50 години по-късно, населението е почти удвоено. По времето на социализма хиляди семейства напускат родните си места и идват в София. За тях са построени големите жилищни комплекси. Така домът на Георги Лозанов се оказва заобиколен от панелни блокове. 

"Панелните блокове са пролетарски облик на града. Красиво беше, че много по-малко застроено, имаше много повече пространство и зеленина", каза медийният експерт доц. Георги Лозанов. 

И тогава, и сега намирането на работа е основният двигател на вътрешната миграция. 

"Това са хора, които по икономическа принуда са дошли тук. Не защо това е техният вътрешен мотив. Аз предполагам, че много от тях биха живели там, където са родени, ако това им носеше социална перспектива", допълни той. 

По-големите възможности привличат в София и бизнес дамата Ваня Червенкова. Родена в Пловдив, тя се мести в столицата, когато навършва 18.   

"Съвсем нормално е младите хора да се местят там, където могат да намерят работа, където могат да родят и да възпитават и да отгледат децата си. Било то в столицата или в други държави", посочи Ваня Червенкова.

Според Червенкова проблемът с демографския срив у нас е сериозен, а за това вина има държавата. 

Перипетиите пред младите семейства, решени да имат дете, са десетки. 

"Аз лично не бих се хванала да раждам. Ще ви обясня защо - защото със самото раждане младите семейства подават едни тежки молби и вие знаете с какви пари и с какви връзки се осигурява място в детската градина", заяви тя.

А право на по-добър живот има всеки. Там, където пожелае.  

Вижте повече в репортажа на Иван Кънчев.

Харесайте страницата ни във Facebook ТУК

fallback
Още от България
fallback