Населението в страната продължава да се топи. Това показват данните на Националния статистически институт. Големите градове стават все по-големи, а селата обезлюдяват. По време на пандемията обаче се наблюдава обратната тенденция, близо 200 хиляди българи са се върнали на село.
Половината от всички българи, променили местожителството си в рамките на страната миналата година, са се върнали на село. Светла и съпругът ѝ също избират селото пред града в пандемия.
Кметът на село Николово казва, че само за последните месеци населението се е увеличило с една трета.
"По последни данни от ГРАО, около 3100 – 3200 човека са с настоящ адрес в с. Николово, а към 2900 са с постоянен адрес. Но това не е вярната цифра. Да не казвам една втора, но една трета са с адрес в Русе. Много млади хора си пазят русенската регистрация, за да могат да класират децата си в училища и детски градини в Русе", коментира кметът на село Николово Златан Ванев.
Агенциите за недвижими имоти също отчитат сериозен ръст на продажбите в селата."От началото на пандемията я няма първо тази тенденция за сезонност, а целогодишно има такова търсене. Тук отварям една скоба, че говорим не само за къщи, а и за парцели. Тоест, и хора, които могат да си позволят строителство", сподели управителят на агенция за недвижими имоти Десислава Димитрова.
"Над 90% са млади семействата, които предпочитат да дойдат да живеят на село. И наистина много голям интерес има към имотите в селото. От миналата година от пандемията, от март месец, имаме над 700 – 800 човека, на които сме направили адресна регистрация, настоящ адрес", допълни Ванев.
Друга положителна страна на пандемията е, че за пръв път в новата си история България има естествен механичен прираст. През 2020 година завърналите се сънародници са с около 6 пъти повече от напусналите страната.
Снимка: БГНЕС
Вижте повече в репортажа на Христиана Стефанова.
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК