Цената на депутатското място изчисляваме с проф. Николай Николов, член-кореспондент на Българската академия на науките и председател на Съюза на математиците в България.
А за да сме максимално достоверни, се ръководим от следните параметри - усредняваме имащите право на глас на 5 милиона и половина, при избирателна активност 40% и условна цена на глас 50 лева.
"40% от 5 милиона избиратели прави 2,2 млн. - по 4%, това е 88 хиляди гласа трябва на една партия или коалиция да попадне в парламента, по 50 лева - това са 4 милиона и 400 хиляди лева", обясни пред. на УС на Съюза на математиците в България, Николай Николов.
За тези пари се получават между 10 и 11 мандата. А с примерен избирателен район, който има 10 мандата и 230 000 избиратели, за да се прескочи 4% бариера, са необходими 92 хил. гласа, тоест един независим кандидат."Tрябва да спечели 1/10 от всички гласове, тоест 10%, той трябва да спечели 9200 гласа. По 50 лева, това прави 460 хиляди лева да отдели", допълни още Николов.
Ако участва в комисия, един депутат получава заплата в размер на 8000 лева. Колко пари ще вземе при пълен мандат?
"Това прави 384 000 лв., тоест той трябва да даде повече отколкото би купил", изчисли математикът.
Ако избирателната активност е по-висока, цената за 1 мандат скача.
"Ако избирателната активност е 60%, съответното място в парламента ще скочи на 600 хиляди лева. Така че, ако искаме да елиминираме, тоест да направим много скъпо съответното купуване, да се опитаме да го предотвратим, трябва да имаме по-висока избирателна активност", заяви Николов.
А кой си е направил сметките с кръчмар, и кой - без, ще разберем след 20:00 ч. в неделя.
Вижте повече в репортажа на Виктор Борисов
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
преди 3 години