Мръсният въздух крие сериозни опасности за здравето ни. Частиците, които вдишваме, могат да бъдат предпоставка за появата на болести или да влошат текущото ни състояние.
"Не си даваме сметка, но ние през цялото време вдишваме един коктейл от частици, които са свързани с различни болестотворни ефекти", посочи специалистът по клинична алергология - проф. Тодор Попов.
"Като влязат в долните дихателни пътища пък са особено опасни за самите белодробни структури, там където се обменят газовете между атмосферата и вътрешността на организма. Това са алвеолите, това е истинската част от белия дроб, където се отразяват най-зле тези ефекти от фините прахови частици", обясни проф. Попов.
Симптомите при алергия могат да бъдат сбъркани с тези при инфекциозно заболяване на дихателните пътища, включително и Ковид-19. При наличие на оплаквания е препоръчително пациентите да търсят своевременно лекарска помощ.
Основни причинители на алергия са замърсителите, а не самият мръсен въздух. Смогът улеснява проникването и на вируси в организма, в това число и Ковид-19.
"Това са двигателите с вътрешно горене и най-вече дизеловите двигатели. Това са различните източници на отопление с дърва, с въглища, с нафта, които бълват подобни частици, които са с потенциал да предизвикат възпаление в дихателните пътища", подчерта проф. Попов.Фините прахови частици вредят и на сърдечно-съдовата система. А симптомите за алергия на дихателните пътища са недостиг на въздух, кашлица и отделяне на секрет.
Вижте повече в репортажа.
Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Bulgaria ON AIR
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК