Въвеждането на по-строги мерки на локално ниво лишава представителите на малкия и средния бизнес да получат обезщетения от държавата.
"Когато регионалната структура, всъщност областният управител издаде заповед, ние не можем да се възползваме от програми. Трябва наистина законодателят да помисли как да компенсира затворените бизнеси - ако се наложи", смята председателят на Съюза на хотелиерите и ресторантьорите в Русе Красимир Иванчев.
"Наемът си тече, токът, сметките ни дойдоха. Нали, тъй като е зимен месец, сметките са високи и при условие, че не работим - по какъв начин някой ще ни опрости или ще забави (сметките, бел. ред.). Напротив, имаме точно една седмица да си платим тока", споделя собственикът на фитнес в Шумен Мартин Русанов.
Юристите са категорични, че текстовете трябва да бъдат преразгледани.
"Или следва да се въведе промяна, която да упълномощи властта на местно ниво да предприеме мерки за ограничаване на Ковид-19, или да има един по-добър диалог между органите, както на местно, така и на централно ниво", коментира адвокатът по медицинско право Калина Михайлова.Засегнатите бизнеси очакват отговор от институциите за неяснотите около компенсациите.
Вижте повече в репортажа на кореспондентна ни.
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК