В понеделник започва Великият пост. Лекарите твърдят, че периодът на въздържание е полезен за здравето. Теолозите обаче са категорични, че религиозният пост е различен от диетата. Какво се крие зад този акт гледайте тази вечер филмът "Постът – чист дух, чисто тяло“ в ИСТОРИИТЕ ON AIR от 19 часа, веднага след централната емисия новини.
"Това е началото на тази серия от ритуали, които в нашия район включва цялата седмица от Местни Заговезни до Сирни Заговезни, започва със задушница и завършва с края на прошката. От тук нататък никакви светски забавления и никакви светски дела не могат да се вършат чак до така наречената Черешова Задушница. Не се сключват бракове. Не се правят никакви събития, които могат да бъдат свързани с каквото и да е ликуване", заяви историкът и културолог Веселина Вачкова.
"Храната е едно от нещата, които се отрича човекът като пости в името на Бога. Човек по-скоро трябва да се отрече от своите грешни помисли, грешни навици. Да се затвори малко в себе си, за да може да даде възможност Бог да работи в него", каза от своя страна свещеникът от Богословския факултет на СУ "Св. Климент Охридски" доц. д-р Иван Иванов.
В съвременния свят често хората използват този период за разтоварваща диета. Вярващите обаче са категорични, че диетата и поста са две корено различни неща.
"Той не е пост, то е веганство. В частност вегетарианците, това го казвам от личен опит, тези, които не ядат месо по принцип имат допускане преди да вземат причастие да не постят дългия пост по простата причина, че в техния организъм липсват всякакви натрупвания на онези вещества, които се изчистват по време на поста. Но с пост не може да се парадира. Това е нещо, което правиш просто, защото имаш вътрешна необходимост“, уточни Вачкова.
Църквата изисква по време на поста, човекът не просто да ограничава себе си от храната, а да осъзнава, че прави това с цел да се усъвършенства духовно.
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
преди 3 години
преди 3 години