"Пандемията показа, че дезинформацията сред гражданите е огромно предизвикателство не само за възрастните, но и за учениците. Дезинформацията влияе върху емоциите и страховете на хората, тя може да се превърне и в опасно явление в кризисни ситуации. Медийната грамотност и повишаването на информираността са ключови в борбата с дезинформацията. Критичното мислене е в основата на информирания избор, на който имаме право като граждани".
Тази година, действията на eTwinning се фокусират върху медийната грамотност, от една страна, и как да се справим с явленията дезинформация и фалшиви новини, от друга. Общността eTwinning насърчава медийната грамотност още от 2005 г., като се съсредоточава върху внедряването на цифрови инструменти в ежедневието на учителите и учениците.
Специално внимание се обръща на дигиталното гражданство и критичното мислене на учениците, отговорното използване на цифрови инструменти, професионалното развитие на учителите, включително и чрез многобройни проекти, предаде БТА.
"През 2021 г. в рамките на кампанията ще насърчим медийната грамотност и ще предприемем стъпки за борба с дезинформацията чрез редица дейности, като например възможности за професионално развитие, онлайн събития и конференции, комуникационни кампании и публикации", отбеляза българският еврокомисар.Снимка: БГНЕС
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК