По данни на НСИ средната заплата в обществения сектор бележи увеличение от 212 лева през 2020 година, докато тази в частния - едва с 88. Средното възнаграждение за страната в края на 4-тото тримесечие е 1437 лева.
Павел е в най-пострадалия сектор през последната година – хотелиерство и ресторантьорство. Там средната заплата е 787 лева, като бележи спад от 103 лева само за тримесечие.
"Не смятам, че която и да е заплата в България на съвсем обикновен нормален работещ, е достатъчна. Ако не бях си събирал последните 10-15 години пари, щях да съм на улицата в момента", заяви Павел Петров.
За същия период увеличението в обществения сектор е 123 лева. Според икономисти то е неоправдано. СНХ: доц. д-р Георги Вълчев – икономист :
Разликата води до загуба на стимул за развитие в частния сектор. Което води до своите последствия за икономиката на цялата страна.
Увеличението се дължи на няколко фактора – 30% за част от държавните служители, вдигането на тавана на кметските заплати, което води и до по-високи възнаграждения за Общинските съвети. Някои техни членове обаче се възпротивиха.
"Много сектори в икономиката едвам оцеляваха, а ние трябваше да се договаряме и занимаваме хората с нашите си заплати", отбеляза общински съветник в Русе Станимир Станчев.
Но дори и в обществения сектор увеличението не е съвсем правилно насочено.
Бюджетът за 2021 предвижда и увеличение с 10% на средствата за заплати и възнаграждения на персонала, който не попада в обхвата на пакета от социално-икономически мерки на правителството.
Вижте повече в репортажа на кореспондента ни.
Снимка: Pixabay
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК